Софийският апелативен съд остави в ареста кметa на Варна Благомир Коцев. Магистратите решиха в ареста да останат и двамата общински съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов.
На свобода срещу подписка излиза само бизнесменът Ивайло Маринов, защото според съда липсват доказателства за връзка с другите трима.
За да остави в ареста Коцев, Кателиев и Стефанов съдът записа не само, че има обосновано предположение за авторство на деянието, в което са обвинени, а дори, че става дума за по-мащабна престъпна дейност.
Макар да няма опасност да се укрият, тримата може да извършат престъпление, ако са на свобода. Коцев е на висок пост и това му дава правомощия да упражнява дейности, за които в момента е обвинен, пише в мотивите.
Четиримата са обвинени и задържани по разследване за корупционно престъпление в града.
Над четири часа продължиха пледоариите в съдебното заседание. Решението на съда бе произнесено след полунощ и след продължило близо четири часа съвещание.
Съдът записа в мотивите си, че е от компетенция на прокуратурата да реши къде да започне едно разследване и дали то да се води и срещу неизвестен извършител.
Според съдебния състав показанията на основния свидетел Пламенка Димитрова не са изолирани. В съдебната зала стана ясно, че служителка в общината обяснила как всеки път, когато се провеждат срещи по обявени обществени поръчки се цитирали „20 проблема за решаване“, което означавало 20 процента. Парите се „връщали“ на Стефанов.
В началото на заседанието заместник-председателят на Софийския апелативен съд Александър Желязков призова в съдебната зала да няма политическа дейност. Има изключително политическо противопоставяне и политическа полемика, която концентрира обществено внимание върху днешното заседание, каза Желязков. При тези обстоятелства съдът трябва да остане безпристрастен и независим, допълни той.
Навик на прокуратурата е да задържа за 72 часа. Явяването на Коцев пред градския съд е можело да стане с призовка. Той е кмет на Варна, а не неизвестно лице, каза адвокатът на Коцев Ина Лулчева.
Според нея разследването в общината във Варна има политически характер. По това дело има много неща извън процеса, които говорят за политически характер. Обвинението е, че една жена казва как някой някога иска подкуп, но това става след приключила обществена поръчка, заяви Лулчева.
Това разследване нарушава европейската конвенция за човешки права, каза тя и направи аналогия с делото срещу Навални.
По това дело има неустановени лица, предлагащи подкуп.
Показанията на Пламенка Димитрова са противоречиви. А в случая Коцев и останалите са арестувани 10 месеца след първите данни, макар да е можело това да се случи много по-рано, посочи Лулчева.
Тя подчерта, че всички разпити са проведени на 8 и 9 юли след ареста на кмета. Това означава, че доказателства са търсени след ареста му, заяви още защитникът на варненския кмет. Адвокат Лулчева добави, че делото се води срещу представител на опозицията от заинтересовано лице, което досега е печелило поръчки 11 години.
Няма да се укривам, заяви кметът на Варна и каза, че най-много от всички иска истината да бъде разкрита.
Прокурорът Калин Близнаков на свой ред каза, че има достатъчно доказателства, събрани срещу четиримата. По повод случая с Диан Николов, който вчера обяви, че е дал под натиск показанията си, Близнаков коментира, че докато той не бъде разпитан, показанията му са със стойността на доказателства.
За тези показания съдът записа в мотивите си, че проявява висока степен на критичност.
Според Близнаков, ако Коцев и другите трима са на свобода, могат да повлияят на свидетели. Обръщането на показанията на Николов е показател точно за това, каза Близнаков. Според прокурора по разследването има данни за политическа протекция.
В съдебната зала днес имаше представители на дипломатически мисии у нас, сред които Франция, Нидерландия и Великобритания. Присъстваха депутати, близки, сред които и съпругата на Коцев.
Кметът на Варна, двамата общински съветници Йордан Кателиев и Николай Стефанов, както и бизнесменът Ивайло Маринов са обвинени за участие в организирана престъпна група, действала на територията на Варна от юли 2024 г. до 19 ноември 2024 г., с цел съгласувано да извършват престъпления по служба, подкупи и изпиране на пари, като групата е създадена с користна цел и в нея участват длъжностни лица.
Коцев, Кателиев и Стефанов са обвинени и, че през август 2024 г. са поискали сума, равняваща се на 15 % без ДДС от 1 523 446 лв., представляваща стойността на обществена поръчка с предмет „Приготвяне и доставка на готова храна, ежедневно за нуждите на социалните услуги за деца и пълнолетни лица към Община Варна, включително и доставка на готова храна за деца и пълнолетни лица, нуждаещи се от специфичен режим на хранене“, в замяна на влияние при вземането на решение от длъжностно лице във връзка със службата му.
След като чу решението на съда, Коцев бе лаконичен, че това може да се случи на всеки.
ОЧАКВАЙТЕ ПОДРОБНОСТИ В БЛИЦ!
6 коментара