• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

Месец: ноември 2024

Откриха сребърни и златни накити в опаковки от лекарства

Контрабандни 1305 грама сребърни и 45 грама златни накити откриха митническите служители на Митнически пункт Малко Търново при проверка на влизащ в страната лек автомобил.

Недекларираните изделия от благородни метали са били укрити на различни места в превозното средство и в личен багаж, включително и в опаковки от лекарства.

Лекият автомобил с румънска регистрация пристига на границата при Малко Търново на 2-ри ноември, като е влязъл от турска страна и е пътувал за Румъния. Колата е управлявала румънска гражданка. В зоната за митнически контрол тя е обявила, че не пренася нищо за деклариране. При извършената митническа проверка, инспекторите откриват на различни места в салона на автомобила и в чанти с багаж общо 12 пакета, увити с тъмно тиксо и хартия.

Част от тях са били поставени в опаковки от лекарства в личен багаж, както и в сак с инструменти в багажника на автомобила. Установено е, че 7 от пакетите съдържат бижутерийни изделия от бял метал, а другите 5 и накити от жълт метал. Според извършената експертиза от вещо лице 1305 грама от бижутата са изработени от сребро, а 45 грама са златни накити с обща стойност над 15 000 лева. Недекларираните изделия от сребро и злато са задържани. На румънската гражданка е съставен акт за административно нарушение.

Близо 18 кг контрабандни сребърни и златни накити са задържали митническите служители на ГКПП “Малко Търново” от началото на годината. Недекларираните изделия от благородни метали най-често са били укрити между лични вещи и покупки за бита в багаж на влизащи в страната от Турция пътници. Нарушителите са както чужди, така и български граждани.

Държавният глава Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще присъстват на откриването на 51-вото Народно събрание

Държавният глава Румен Радев и вицепрезидентът Илияна Йотова ще присъстват на откриването на първото заседание на новоизбраното 51-о Народно събрание, което ще започне от 10:00 часа на 11 ноември. Това съобщи пресскретариатът на президента.
След като са нелигитимни изборите, ще дойде ли президентската институция на първото заседание в понеделник, попита днес председателят на ГЕРБ Бойко Борисов по повод думите на вицепрезидента. Искам да видя работещи и уважаващи се институции, или да не идва в понеделник и да каже, че е нелегитимен този парламент, да сезира Конституционния съд и да отидем на избори, каза още Борисов.
Преди дни пред журналисти на въпрос легитимен ли е според нея този парламент вицепрезидентът Илияна Йотова отговори отрицателно.  
Централната избирателна комисия определи разпределението на мандатите на формациите на 30 октомври. В парламента влизат осем партии и коалиции, ГЕРБ-СДС получава 69 депутатски места, „Продължаваме промяната – Демократична България“ – 37, „Възраждане“ – 35, „ДПС – Ново начало“ – 30, „БСП – Обединена левица“ – 20, „Алианс за права и свободи“ – 19, „Има такъв народ“ – 18, МЕЧ – 12. На следващия ден бяха съобщени и имената на избраните народни представители.

Симфоничният оркестър на БНР започва концерти с българска музика

Симфоничният оркестър на БНР започва концерти с българска музика. Събитията ще са в първо студио на радиото,  първото е на 13 ноември, съобщават от БНР.
„Заливът Дромос“ от Ценко Минкин, Концерт за цигулка и оркестър от Веселин Стоянов и сюита „Време разделно“ от Георги Генков ще звучат под палката на Любомир Денев-син. Солист ще е Стоимен Пеев.
Симфоничната притча „Заливът Дромос“ от Ценко Минкин е създадена през юли 1997 г. по древна легенда, разказана на композитора от поета Христо Фотев: „В стари времена при залива Дромос живеели разбойници – наземни пирати. В бурно време те запалвали огромен огън – лъжлив фар, а подлъганите кораби се разбивали в крайбрежните скали. След бурята пиратите разделяли плячката и радостно танцували около огъня. Техните деца често се раждали мъртви и уродливи, а оцелелите растели зли и жестоки. Когато пораснели, те избивали своите родители, за да обсебят плячката. И така – поколение след поколение“. Всъщност притчата е за избора на пътя. Всеки носи един залив Дромос в душата си, но въпросът е да запали ли лъжливия фар, ще разбие ли нечий житейски кораб, за да добрува върху чуждото нещастие.
Веселин Стоянов е една от най-големите фигури в българската съвременна музика. След като миналата година, след дълги години забвение, симфоничният оркестър на БНР изпълни Втората му симфония „Великий Преслав“, сега ще представи неговия Концерт за цигулка и оркестър със солист Стоимен Пеев.
Георги Генков е един от най-ярките творци в областта на театралната и филмова музика. Красивото произведение, написано специално за филма „Време разделно“, печели награда за музика, посочват от БНР.
/ДД

Конституционният съд образува дело по искане за оспорване законността на избора на народни представители в 52 секции

Конституционният съд образува конституционно дело по искане на 67 народни представители от 50-ото Народно събрание за оспорване на законността на избора на народни представители в 52 секции в произведените на 27 октомври 2024 г. избори за Народно събрание, става известно от съобщение, публикувано на сайта на институцията.
Докладчик по делото е съдия Янаки Стоилов.
Касиране на изборите от 27 октомври т.г. – частично или цялостно, поискаха парламентарни сили от 51-вото Народно събрание. 

Режисьорката Магдалена Ралчева за „Сватба“ по Хайтов: Този любовен триъгълник може да се случи навсякъде по света

В суровия свят на Николай Хайтов има една магичност, една магнетичност, затова той остава актуален и днес, казва пред БТА режисьорката Маргарита Ралчева по повод премиерата на филма „Сватба“. По думите ѝ любовният триъгълник, който разказва, може да се случи навсякъде по света, по всяко едно време.
„За мен това е един от най-хубавите български филми. За първи път жена е режисьор на Хайтов, тъй като до този момент той е правен само от мъже – Едуард Захариев, Милен Николов, Методи Андонов… Интересно е, защото Хайтов е майстор на красотата, на Родопите, а тук е различно, защото е направено от жена“, казва пред БТА актьорът Васил Банов.
„При всеки актьор има една изненада от самия себе си, когато прави дадена роля. Най-много ме докосна връзката с природата, с истинското, с животните – тази част от човека, която няма нужда от нищо външно, а просто да бъдеш вътре в себе си“, казва пред БТА актрисата Ралица Стоянова, която играе Хатѐ.
„Снимайки филма, гледах да се дистанцирам и да не съм прекалено ангажиран с това да се опитвам да наподобявам едно към едно моите разбирания за Хайтов. Опитах се да имам един по-голям свят, свързан с моето разбиране за персонажа, моята личност, желанието на режисьора и Хайтов. Както и филмът не е едно към едно със самия разказ. Има художествена измислица, която идва от нас самите“, казва пред БТА актьорът Радослав Владимиров, в ролята на Мето.
По думите на Петър Петров-Перо филмът акцентира на тази вечност и автентичност на темите, независимо че текстът е писан преди над сто години: „Затова всеки един от нас можеше да се припознае и това ни помогна да изведем ролите“.
Официалната премиера на лентата бе на 7 ноември, а сред гостите бе и вицепрезидентът Илияна Йотова, която сподели, че с ролята си на Хатѐ Ралица Стоянова завинаги ще остане в историята на българското кино.
Сценарист на „Сватба“ е Юрий Дачев, режисьор и продуцент е Магдалена Ралчева, а оператор – Емил Христов. В останалите роли са Велислав Павлов, Светлана Янчева, Михаил Мутафов, Радослав Владимиров, Гергана Данданова.
ИЗПИТАНИЕТО ХАЙТОВ
„Със сигурност, беше изпитание и предизвикателство, но беше и едно невероятно преживяване, едно уникално пътуване в Хайтовия свят. Щастлива съм, че успяхме да преминем през него с много вдъхновение. Зрителите ще видят един много красив стойностен и смислен филм, който се основава на изконните български традиции, и който не изневерява на света на Хайтов“, коментира Магдалена Ралчева.
По думите й отношенията между хората в неговите разкази са изключително актуални и днес, защото той е един тънък психолог,  човек, който винаги се е фокусирал върху тях, и който винаги е съумявал да види в тези отношения нещо много по-необикновено, нещо извън тях: „И това е нещото, което винаги е привличало читателите и зрителите в киното“.
ПРОЦЕСЪТ 
„Ще запомня работата по филма заради автентичността на Хайтовия свят, прекрасната любовна история и прекрасната природа на Родопите, до Смилян, която е уловена прекрасно от Емил Христов“, коментира Ралица Стоянова.
Това е моят най-мек снимачен период, допълва Васил Банов. „Незабравимите моменти са тези, които снимахме най-трудно, и бяха свързани с много физическо и емоционално натоварване. Това, което ще запомня, е и отношението на екипа към нас, което се случва много рядко. Затова ще съм вечно благодарен, че бях част от такъв процес – организиран и хубав, и с уважение към всеки един, който участваше в него“, казва Радослав Владимиров.
„Аз бях впечатлен от кастинга, който направих с режисьорката Маргарита Ралчева. Имахме много приятна и любопитна, културно-философска дискусия. Хубаво е, когато виждаш един ерудиран човек, който знае какво прави, знае какво иска и може да оцени твоите натрупвания – и като актьор, и като човек, и може да те предразположи по много хубав начин“, смята Петър Петров-Перо.
РОЛИТЕ
„Ролята ми е близка, поради това, че аз самият съм прекарал голяма част от детството си на село и тези неща не са ми чужди. А самият филм ме пали най-много с това, че се говори за достойнство, за чест, за трудности, през които човек преминава, които са много над чисто материалния аспект на живота“, казва Радослав Владимиров.
Васил Банов казва, че е привлечен към филма заради самия Хайтов, както и заради режисьорката, и операторите Емил Христов и Орлин Руевски.
„Филмът акцентира на тази вечност и автентичност на темите, независимо че текстът е писан преди над сто години. Затова всеки един от нас можеше да се припознае и това ни помогна да изведем ролите“, допълва Петър Петров-Перо.
СЮЖЕТЪТ
Сюжетът се развива в Родопите, през края на 19-и и началото на 20-и век. Хате (Ралица Стоянова) бяга от сватбата с натрапен жених при истинския си избраник Мето (Радослав Владимиров). Любовната им история обаче взима неочакван обрат. Момчето се изплашва от търсещите му сметка родственици на жениха и побягва. За да защити Хате, пред тях застава осиновителят на момчето – Адил (Велислав Павлов). Хате променя избора си – тя ще стане жена на по-силния мъж.
Дванайсет години по-късно Мето се завръща на мястото на събитията, променили живота му. Неизстиналите чувства у него и Хате, преградите на семейния дълг и у двамата, силните им характери стягат възела на непреодолима трагична обвързаност.
Както писа БТА, „Сватба“ бе представен за първи път пред публика тази година на кинофестивала в Кан. Участва и в селекцията на фестивали като Indo Dubai International Film Festival, Woods Hole International Film Festival и Ojai Film Festival. Спечели наградите за най-добър звуков дизайн, най-добра операторска работа и най-добра режисура на Best International Film Festival.

Над 1,3 млн. лв. спестиха електронните рецептурни книжки на хронично болните пациенти, съобщиха от „Информационно обслужване“

Използването на електронни рецептурни книжки е спестило на хронично болните пациенти над 1 млн. лв., откакто системата беше пусната в експлоатация на 1 юли 2021 г. Това показват данните на „Информационно обслужване“, което разработи и администрира платформата, съобщиха от пресцентъра на дружеството.
До този момент са издадени над 260 000 изцяло електронизирани книжки. Те успешно замениха хартиения еквивалент, който се продаваше на средна цена около пет лева.
„Освен спестените средства на хронично болните пациенти, които са сред най-социално слабата и уязвима част от населението, електронните рецептурни книжки намалиха значително времето за обслужване на пациентите и възможността от допускане на грешки при предписването и отпускането на лекарства“, каза Георги Недев, ръководител „Здравноосигурителни системи“ в Информационно обслужване, цитиран в прессъобщението.
При използването на електронната рецептурна книжка гражданите не се налага да купуват хартиена, да я носят на общопрактикуващия им лекар за попълване и след това да чакат в районната здравноосигурителна каса (РЗОК) за заверка. Не е необходимо и да я представят в аптечната мрежа за отпускане на необходимите им медикаменти, което значително ги облекчава и пести време. 
Електронната книжка се регистрира и попълва единствено от общопрактикуващия лекар, а достъпът до информацията за хронично болния пациент е строго ограничена. Аптеките имат възможност да проверяват данни единствено за конкретна рецепта, по която трябва да отпуснат медикаменти, заплащани от Националната здравноосигурителна каса (НЗОК). Цялата информация между общопрактикуващия лекар, аптеката и районните здравноосигурителни каси се обменя изцяло по електронен път, което спестява значително време на всички участници в процеса. В системата се актуализира и информацията за избор на общопрактикуващ лекар, без да се налага пациентът да заверява промяната с посещение до РЗОК. В е-книжката могат да се вписват също така нови диагнози и да се отписват стари.
Данните показват, че от пускането на системата до този момент електронно са обслужени 2,3 млн. пациенти, а платформата е получила и изпълнила на 360 млн. електронни заявки. На ден се изпълняват по над 400 000 заявки, като средното време за обработка на заявката е под една секунда. Модулът се използва ефективно от близо 10 000 лекари и фармацевти, които имат договор с НЗОК.
Преди около месец от „Информационно обслужване“ съобщиха, че системата за издаване на електронни протоколи за отпускане на скъпоструващи лекарства за домашно лечение дава възможност на пациентите да получат своите медикаменти за по-малко от 2 часа, а преди електронизацията, заверката в районните здравноосигурителни каси е отнемала от няколко дни до няколко седмици. Системата беше пусната в експлоатация на 1 март 2023 г., а от началото на юли 2023 г. РЗОК започна да приема единствено електронни протоколи. 

Концертът „Роден за музиката“ отбелязва 90-годишнината от рождението на проф. Георги Робев

Концертът „Роден за музиката“ отбелязва 90-годишнината от рождението на проф. Георги Робев. Събитието в първо студио на БНР е на 14 ноември, рождената дата на маестрото, посочват организаторите.
По думите им ще прозвучи майсторски подбран репертоар от най-вдъхновяващите хорови произведения, избрани и дирижирани в стила на маестрото, под ръководството на Нели Трошева, студентка в последния хорово-диригентски клас на проф. Робев.
55 изпълнители от академичния хор Българска хорова капела „Георги Робев“ ще се включат в концерта. Хорът, който носи името на Георги Робев, е сформиран преди пет години в чест на 85-годишнината на маестрото, и само след няколко години съществуване вече се превърна в един от водещите хорови състави в страната. Сега, на този юбилей, хорът отбелязва своя 5-годишен празник.
„Роден за музиката и оставил част от себе си във всяка нота, във всеки акорд, маестро Робев продължава да вълнува и вдъхновява. Той даде своето огромно сърце на хилядите артисти, хористи и публика, които имаха честта да се срещнат с него. Съвършен артист и музикален магьосник, той черпеше енергия от партитурата и я предаваше на сцената – вълнуващо и незабравимо“, казва дъщеря му, музикалният журналист и хоров диригент Татяна Робева.
/ДД

В Перник се проведе второ заседание на Подкомитет за справедлив преход по програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027

Областна администрация Перник бе домакин на второто заседание на Подкомитет за справедлив преход по програма „Развитие на регионите“ 2021 – 2027 Фонд за справедлив преход. На срещата присъстваха областният управител Людмил Веселинов, заместник-министърът на енергетиката Красимир Ненов, заместник-министърът и ръководител на Управляващия орган (УО) на Програмата за развитие на районите (ПРР) към Министерствота на регионалното развитие и благоустройството (МРРБ) Юра Йорданова-Витанова, Ася Станкова – главен директор на Главна дирекция „Стратегическо планиране“ и програми за регионално развитие, както и представителят на „Регионална и градска политика“ към Европейската комисия (ЕК) Анес Монферт.
На заседанието беше представена информацията за изпълнението на приоритет „Справедлив преход“ от ПРР 2021-2027 и визията на управляващия орган за постигането на поставените цели.
Шест месеца след провеждане на първото заседание на Подкомитета за справедлив преход, Управляващият орган (УО) успя да подготви проектни документации на планираните за 2024 г. процедури. За УО справедливият преход е с изключително голям приоритет, каза по време на срещата заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройството Юра Йорданова-Витанова. Тя допълни, че първата процедура, която е била обявена от управляващия орган по справедливия преход през юни месец тази година е предизвикала голям интерес. Били са подадени 359 проектни предложения. Тя поясни, че това са два пъти повече от предвидения ресурс, който е бил 196 млн. лв., а проектните предложения, които са били подадени – са били за 455 млн. лв. През изминалите два дни подобни срещи са се състояли в Кюстендил и Стара Загора.  
„Перник има дълбоки индустриални корени, но всъщност ние сме тук, за да погледнем отвъд миналото. Преходът, който обсъждаме днес не е въпрос на формални промени. Това не е просто затваряне на въглищни централи и ограничаване на вредните емисии“, каза по време на заседанието областният управител Людмил Веселинов. Той допълни, че задачата е отговорна, тъй като трябва да се изгради нов икономически модел, който да създава стойност, сигурност и перспектива за хората.
По време на срещата бе представена информация за текущата процедура за подкрепа за устойчиво енергийно обновяване на многофамилни жилищни сгради, включително справяне с енергийната бедност. Ася Станкова съобщи, че заделените средства са достатъчни, за да покрият почти сто процента подадените проектни предложения, които са на приблизителна стойност 36 млн. лв, при рамка от 33 млн.лв.
Следващата процедура е за подкрепа на работещите в засегнатите сектори чрез обучения и преквалификации. В нея ще бъде предоставена безвъзмездна финансова помощ на конкретни бенефициенти. Подбрани са 12 засегнати предприятия на територията на трите региона – Перник, Кюстендил и Стара Загора, допълни още Станкова. Допустимите партньори в тази процедура ще бъдат обучителните организации, Агенция по заетостта, синдикални организации и работодателските организации. Ресурсът, който е предвиден за тази процедура, общо за трите региона е малко над 110 млн. лв., а за Перник е около 5 млн. лв.
До края на 2024 г. ще бъде обявена процедура „Картографиране на уменията на косвено засегнатите лица в най-засегнатите от климатичния преход райони“ на стойност един милион лева, както и тези за подбор на операции по процедура „Диверсификация и адаптиране на малките и средни предприятия към икономическия преход“ със стойност на бюджета 250 млн. лв., процедурата „Подкрепа за индустриални и логистични паркове и зони“ за 140 млн. лв.
За 2025 г. ще бъдат обявени процедурите „Подкрепа за енергийните общности с цел устойчиви и чисти енергийни решения“ за 299 млн. лв., „Рекултивация на минни терени“ за 276 млн. лв., „Квалификация и преквалификация за подпомагане на зеления преход“ в два компонента за 127,5 млн. лв., „Капацитет за водородна верига на добавена стойност“ за 300 млн. лв., „Подкрепа на фотоволтаични паркове“ за 141 млн. лв., „Чиста енергия“ за 138,7 млн. лв. и „Подкрепа на научно-изследователска и развойна дейност за 137 млн. лв.

Храмовият си празник отбеляза днес Трънският манастир „Свети Архангел Михаил“

Храмовият си празник отбеляза днес Трънският манастир „Свети Архангел Михаил“.  
По традиция честването премина с водосвет за здраве, отслужен от отец Игнатий и освещаване на курбан, дарен от трънчанина проф. Владко Иванов. Ястието бе приготвено от Веселин Лалов. Заради петъчния ден, в който по традиция се консумира постна храна, курбанът бе бобен. Сто порции от него бяха раздадени на дошлите, а заедно с тях те получиха и пакети с прясно овнешко месо.
Иванов коментира за БТА, че отдавна спазва традицията и това е станало случайно. „Идвал съм тук още като дете. В определен период от време този манастир беше забравен. Счетох, че той е едно от светите места в Трънско и реших тук да давам този курбан“. 
По думите му това продължава вече десет години, като практиката не е прекъсвана и по времето на КОВИД пандемията. Той допълни, че осветеното ястие се поднася в прослава на Бог, св. Архангел Михаил, всички православни християни и негови съграждани. 
Отец Игнатий поясни, че празникът на ангелите, на деветте ангелски чина, начело с Архангел Михаил, се празнува на деветия месец от сътворяването на света.
„Този празник е на всички тези безплътни небесни сили. Всички ангели празнуват в този ден, защото преди време някои от тях са се отказали от Господ Иисус Христос. Заради това той е събрал войнство от всичките девет сина и са изгонили тези от тях, които не са обичали Бога. Това са поднебесените сили срещу които ние се борим – Дявола и Деницата (Луцифер). Те са пеели със силен глас „Свят, свят, свят е Господ Саваот!“. Това е и молитва, която се казва на Урана при обличането на дрехите на дякона“, разказа свещеникът.
Празникът днес почетоха десетки жители на пограничния град. На него присъства и старши комисар Петър Терзобалиев – директор на Регионална дирекция „Гранична полиция“ в Драгоман.
Манастирът край Трън, който е паметник на културата, е построен по времето на Асеневци. През османското владичество е важен културен център в Западните покрайнини, като към него е функционирало и килийно училище. Обителта е свързана и с национално-освободителните борби на населението в Трънския край.

Подписан е колективният трудов договор на лекарите от МБАЛ „Югозападна“, от догодина заплатите ще бъдат увеличени с близо 150 лева

Подписан е колективният трудов договор на лекарите от МБАЛ „Югозападна“. Това каза за БТА управителят на лечебното заведение доктор Илия Тонев. 
Болницата има две бази – в Сандански и Петрич. 
„Преговорите протекоха нормално и в реда на нещата. Ако не беше създадено напрежението преди началото на преговорите, мисля, че не бихме станали тема на медиите и на широката публика“, коментира доктор Тонев. Той поясни, че колективният трудов договор е подписан в срок. Дискусии е породила единствено темата за възнаграждението на персонала.
„В края на една календарна година не беше съвсем удачно да се коментира това, затова и аз имах определени резерви, но в крайна сметка постигнахме съгласие и очакваме от първи януари възнагражденията на целия персонал на болницата да се увеличат с около 144 лева на зает, плюс допълнителните възнаграждения, които следват от това“, каза управителят на лечебното заведение. Той добави, че от началото на годината болницата има възможност и си позволява да разпределя допълнителни трудови възнаграждения под формата на ДМС с цел да компенсира високата инфлация. 
Според доктор Тонев напрежението сред служителите в многопрофилната болница е стихнало бързо след подписването на договора. Заедно с увеличението на основните възнаграждение от първи януари се увеличават начисленията за нощен труд и размерът на безплатната храна, която получава част от персонала, който работи във вредни условия. „Надяваме се да можем да отделим и малко повече средства за предпазно и работно облекло. Имаме и негласна уговорка при възможност да се разпределят от средства за безплатна храна под формата на талони за персонала, коментира още доктор Илия Тонев-управител на МБАЛ „Югозападна“.

Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Настройки на "бисквитки"
Приеми
Privacy & Cookie policy
Privacy & Cookies policy
Cookie name Active

За нас

Предложен текст: Адресът на нашия сайт: https://bezpartien.bg.

Коментари

Предложен текст: Когато посетителите оставят коментари в сайта, ние събираме данните, показани във формуляра за коментари, както и IP адреса на посетителя и идентификатора на потребителския браузър, за да помогнат за откриването на спам. Анонимен низ, базиран на имейл адреса ви (също наричан „хеш“), може да бъде предоставен на услугата Gravatar, за да бъде проверено дали я използвате. Политиката за поверителност на Gravatar е тук: https://automattic.com/privacy/. След като коментарът ви бъде одобрен, профилната ви снимка ще бъде видима публично към него.

Файлове

Предложен текст: Ако качвате изображения в сайта, трябва да избягвате качването на изображения с вградени данни за местоположение (EXIF GPS). Посетителите на сайта могат да изтеглят и извлекат данни за местоположението от изображения в сайта.

Бисквитки

Предложен текст: Ако оставите коментар на нашия сайт, можете да разрешите запазването на вашите име, имейл адрес и уеб сайт в бисквитки. Те са за ваше удобство, така че да не е нужно да попълвате отново данните си, когато оставяте друг коментар. Тези бисквитки ще се пазят една година. Ако имате профил и влезете в този сайт, ще зададем временна бисквитка, за да определим дали браузърът ви приема бисквитки. Тази бисквитка не съдържа лични данни и се изтрива, когато затворите браузъра си. Когато влезете в профила си на сайта още няколко бисквитки ще запазят информацията ви за вход и предпочитанията ви какво да виждате на екрана. Бисквитките за вход изтичат след два дни, а за предпочитанията на екрана след година. Ако изберете опцията за запомняне, информацията ви за вход ще се пази две седмици. Ако излезете от профила си, бисквитките за вход ще бъдат изтрити. Ако редактирате или публикувате статия една допълнителна бисквитка ще бъде запазена в браузъра ви. Тя няма да съдържа лични данни, а просто ще добави идентификатора на публикацията, която току що сте редактирали. Изтича след един ден.

Вмъкнато съдържание от други уебсайтове

Предложен текст: Статиите на този сайт могат да бъдат вградени (видеа, изображения, съдържание и т.н.). Вграденото съдържание от други сайтове приема и се държи с посетителя на сайта като с посетител на собствения си сайт. Тези сайтове могат да събират данни за вас, да използват бисквитки, да вграждат допълнителни инструменти за статистика от трети страни, да следят как работите с тези инструменти включително как потребявате вградено съдържание ако имате профил и сте влезли в него на сайта.

С кого споделяме данните ви

Предложен текст: Ако заявите смяна на паролата, вашият IP адрес ще бъде включен в имейла за извършване на смяната.

Колко дълго държим личните ви данни

Предложен текст: Ако оставите коментар, коментарът и неговите метаданни се запазват за неопределено време. Това е така, за да можем автоматично да разпознаваме и одобряваме последващи ваши коментарите, вместо да ги задържаме в опашката за одобряване. За потребители, които се регистрират на нашия уебсайт (ако има такива), съхраняваме и личната информация, която предоставят в потребителския си профил. Всички потребители могат да виждат, редактират или изтриват личната си информация по всяко време (с изключение на това, че не могат да променят потребителското си име). Администраторите на уебсайта могат да виждат и редактират тази информация.

Вашите права над личните ви данни

Предложен текст: Ако имате профил в този сайт или сте оставяли коментари в него, можете да поискате да получите файл, съдържащ всички данни, които съхраняваме за вас, включително и данни, които сте ни предоставили. Също така можете да поискате да заличим личните данни, които съхраняваме за вас. Това обаче не включва данни, които сме задължени да съхраняваме с административни цели, за нуждите на сигурността на сайта, или по закон.

Къде се изпращат данните ви

Предложен текст: Коментарите от посетителите могат да бъдат проверени чрез автоматична услуга за проверка за спам коментари.
Save settings
Настройки на "бисквитки"