• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

Курбан за здраве беше раздаден във възстановената църква „Свети Иван Рилски“ в село Горен Угорелец

С водосвет и курбан за здраве в село Горен Угорелец отбелязаха деня на свети Иван Рилски – покровител на храма в селото и закрилник на българския народ. 
Службата бе отслужена от отец Стелиян Стефанов, а в двора на храма се събраха стотици хора – да запалят свещ и да се поклонят пред свети Иван Рилски. 
Местните жители събираха дарения за храма, който бе възстановен след десетилетията на забвение. Със специално създадена фондация жителите на Горен Угорелец, част от които са наследници на строителите на храма, събраха средства, с които укрепиха църквата, а това лято и изградиха нов покрив. 
Възстановен бе и покривът на камбанарията, която е отделена от храма и е изградена в непосредствена близост. Миналата година за празника миряните издигнаха и нов кръст на върха на купола на храма. Укрепени са основите на църквата и стените, пренаредени са и плочите на пода, сега се работи по покритието на тавана. 
Храм „Свети Иван Рилски“ в село Горен (Горни) Угорелец е построен през 1926 година. Той е с големина около 150 квадратни метра. В началото на миналия век селото е наброявало 500 души, а към 1956 г. те са били над 900. Постепенно селото обезлюдява, в него има 20-30 постоянни жители. След 2002 г. църквата е изоставена, а след смъртта на местния свещеник, храмът остава и без физически стопанин, местните жители свидетелстват за грабежи на църковното имущество. Камбаната на храма е отнесена в съседното село Валевци, но жителите на Горен Угорелец възнамеряват да я върнат в камбанарията, за която е била предназначена. 
Местните хора изразяват готовността си да продължат с възстановяването на църквата. Създали са страница „Да спасим Угорелец“ във фейсбук, която да помага в набирането на средства.  

Previous Post

Прея пее за малките неща, които изграждат една връзка и я превръщат в истинска любовна история

Next Post

Монтират над 2000 нови улични табели и над 1000 информационни пилона във всички 44 села на община Тунджа

Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Приеми