Автор: Флагман.бг
90% от родните плажове са отличени за чистота на водата, а страната ни е втора в Европа след Кипър по качество на морските води
Рекорден брой плажове на българското Черноморие са отличени с престижната международна награда „Син флаг“, удостоверяваща чистите морски води и крайбрежни ивици. Тя се дава след оценка на Европейската агенция по околна среда, която се прави всяка година. България се представя отлично – вече 90% от плажовете ни са получили въпросния „син флаг“.
В последните години страната ни в пъти е увеличила качеството на морската си вода, а плажовете ни стават все по-чисти, коментира заместник-министърът на околната среда и водите Атанас Костадинов, цитиран от БНР.
„България ще докладва на заседанието на ООН в Ню Йорк по отношение на целите за устойчиво развитие. И това е свързано с една от целите на ООН по отношение на качеството на морската вода, морските плажове и т.нар. „места за къпане“. Разпознати са 107-108, големи, по-малки и средни български плажове, през които минават милиони посетители. Преди 15 години 45% от тях са били в „много добро“ екологично и природно състояние. А в момента такива са 90% от тях“ – отчете представителят на изпълнителната власт.
Положителна е и оценката от страна на туристическия бранш:
„Това е много важно признание на Европейската агенция по околната среда, която даде оценката, че като чистота на морските води България се явява на второ място в Европа след Кипър. Това се дължи главно на високия процент чиста вода около Приморско, там са отчели близо 100% чистота – 99,7%. Като цяло Черно море в българската си част се явява изключително чисто, защото няма големи индустриални предприятия, няма химически заводи, металургически предприятия и пр., които да замърсяват“, коментира проф. Румен Драганов, директор на Института за анализи и оценки в туризма.
А дали ще се повишава още броят на плажовете, отличени с престижната награда – това зависи от концесионерите на въпросните плажове. Но трендът е възходящ. „Смятам, че „Синият флаг“ е една много добра инициатива. В България вече 90% от плажовете са го получили. И като цяло той се приема изключително добре“, констатира проф. Драганов.
На свой ред активно за контролиране и оценка на качеството на водите работят и компетентните органи – регионалните инспекции по околната среда и водите (РИОСВ).
„Един от най-важните елементи за качеството на плажовете, освен качеството на водата, са и природните местообитания на сушата. Водата е важна от гледна точка на това да се запази съставът й такъв, който е най-близък до естествения– обяснява директорът на РИОСВ – Бургас Павел Маринов. – По отношение на контрола на РИОСВ по опазване на нерегламентирано изтичане на замърсени води в крайбрежните плажни води, може да се каже, че в по-голямата част от селищната система на Бургаския регион този въпрос е отработен, има пречиствателни станции, които възпират този поток. Има и няколко места, където все още се очаква да се решат тези въпроси. Но същевременно мерките, които са взети от няколко години насам за спиране на този поток, който допреди няколко години не беше регламентиран и изтичаше в морето, вече дават резултат. А ефектът е, че водата е много по-чиста в сравнение с преди 5-6 години. В няколко града предстои изграждане на пречиствателни станции, но контролът става с изграждане на локални такива в обектите, които тепърва се въвеждат в експлоатация. И това не е отсега, въпросът е поставен още преди 7-8 години и оттогава насам няма изтичане на такива води в морето“, отчете директорът на РИОСВ – Бургас.
В обобщение – и държавата, и туристическият бранш са единни – морето ни става все по-чисто. Тенденцията за разведряване се пренася и в прогнозите за настоящия летен сезон по Черноморието. Румен Драганов очаква сезонът да бъде изключително успешен, като предстои да надскочи нивата от предковидната 2019 година. Около 8 милиона чужденци се очаква да дойдат в България, като над половината от тях – 5,5 милиона, ще посетят морското крайбрежие. А общо посещенията с цел туризъм и на чужденци, и на българи, се очаква да бъдат 13 милиона и 700 хиляди.
Последни коментари