• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

Нови открития потвърждават хипотезата, че във Враца е намерен един от династичните царски домове на трибалите

Нови открития потвърждават хипотезата, че във Враца е намерен династичен царски дом на трибалите. След като миналата седмица беше разчистен монолитен зид от каменни блокове, поставени в градеж без спойка, археолозите откриха няколко реда каменни стъпала, наредени в близост до зида, съобщи за БТА археологът и директор на Регионалния исторически музей Враца Георги Ганецовски. По неговите думи стъпалата продължават надолу в земята и на този етап няма яснота колко реда са.

Между първия зид и стъпалата има ров, чието предназначение все още не е изяснено. „Този ров е голяма загадка за нас. Вероятно е имало някаква свързаност между двата градежа – стената и стъпалата, която се вижда по най-горния ред камъни на стъпалата, които са силно компрометирани, разрушени. Това, което до момента ни се изяснява, е, че тази мегаструктура е претърпяла няколко промени и вероятно е сменила функционалността си във времето“, обясни Ганецовски.

По думите му при разчистването се откриват и единични керамични фрагменти, които потвърждават датировката на мястото – V – IV век преди Христа.

Припомняме, че първият монументален каменен зид бе открит, след като археолозите трябваше да извадят при спасителни разкопки част от оградната стена – крипида, направена от речни камъни, на Могиланската могила, заради намерението на инвеститор да построи на мястото жилищна сграда. Според археолога намиращият се под крипидата каменен зид е част от по-ранна сграда, която е единият от двата династически трибалски царски центрове, търсени от години от археолозите. След смъртта на царя домът е превърнат в мавзолей. Откритието няма аналог в Северозапада, заяви още тогава директорът на музея.

В момента разкопките продължават. Очаква се другата седмица на място да пристигне комисия, която да огледа откритията и да вземе решение за тяхното съхранение.

Могиланската могила се намира в центъра на Враца и е изследвана при разкопки през 60-те години на миналия век. Тогава в трите гробници са намерени множество златни предмети, сред които златен венец на тракийска принцеса, златни обици, сребърен наколенник с позлата и други златни апликации, които в момента са експонирани в музея. Част от предметите участваха и в изложбата  „Древна Тракия и античният свят. Съкровища от България, Румъния и Гърция“, експонирана в музея „Гети“ в Лос Анджелис, САЩ.

/ВБ/

Previous Post

Традиционният събор в село Ваклиново, община Саточва, ще се проведе от 25 до 27 юли

Next Post

Ваня Бурова и Свесто представят съвместна изложба в Пловдив

Вашият коментар

Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Приеми