• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

С поднасяне на цветя, военен ритуал и историческа възстановка отбелязаха паметта на Хаджи Димитър в подножието на връх „Бузлуджа“

В подножието на връх „Бузлуджа“ беше тържествено отбелязана 157-ата годишнина от гибелта на Хаджи Димитър и неговите четници. Присъства заместник-кметът на община Казанлък Сребра Касева, протосингелът на Старозагорската епархия архимандрит Панкратий, заместник-председателят на Общински съвет – Казанлък Иван Гитев, командирът на 61-ва Стрямска механизирана бригада бригаден генерал Маргарит Михайлов, директорът на Националния парк-музей „Шипка – Бузлуджа“ д-р Чавдар Ангелов, директорът на Исторически музей „Искра“ д-р Момчил Маринов, общински съветници, командири на военни формирования от бригадата, представители на патриотични организации, родолюбиви българи. 

Честването започна с панихида, отслужена от архимандрит Панкратий и свещеници от Казанлъшката духовна околия, и военен ритуал с участието на военния духов оркестър и военнослужещи от 2-ри механизиран батальон и самоходен артилерийски дивизион на 61-ва Стрямска механизирана бригада от състава на Сухопътните войски. 

В тържественото си слово д-р Чавдар Ангелов напомни за похода на обединената чета на Хаджи Димитър и Стефан Караджа, за сражението в подножието на връх „Бузлуджа“ от 18 юли 1868 година и предшестващите го и последвали исторически събития. „В дни като днешните е добре да си припомняме някои факти от нашата история, но и да вадим поуки“, каза той и изрази надежда „да имаме достатъчно разум да се обърнем, да се взрем в себе си и един в друг, да си подадем ръка така, както тези момчета са се сражавали и са разчитали единствено и само на другаря до себе си“. Д-р Ангелов посочи, че всеки от нас трябва да намери сили да направи именно това, за да поемем в една посока, да я следваме и да стигнем там, където искаме. „Трябва да стигнем там, където тези момчета са искали – в една свободна, независима, обединена, просперираща България“, каза още историкът. Той подчерта, че през последните години имаме достатъчно поводи да се замислим, че свободата не идва даром, а е с много висока цена. 

Поднесени бяха венци и цветя пред паметника на Хаджи Димитър, след което всички присъстващи почетоха паметта на героите с едноминутно мълчание. 

Събитието завърши с участието на над 100 души от 28 клуба на Национално дружество „Традиция“ и тяхната историческа възстановка на сражението, в което губи живота си Хаджи Димитър и 23-ма от неговите четници.

/РИ/

Previous Post

Берое подписа с двама свои юноши

Next Post

По време на Чакъровите празници, провеждани край Самоков, бяха представени живи картини от битките на Чакър войвода

Вашият коментар

Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Приеми