• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

Не може три века история да се разкажат с един абзац в учебника, споделя колекционерът на хайдушки реликви Йордан Янев пред БТА

Не може три века българска история да се разкажат с един абзац в учебника, сподели колекционерът на хайдушки реликви Йордан Янев в интервю за БТА в Сливен.

Поводът е, че в къща-музей „Хаджи Димитър“ бе открита нова експозиция, създадена от семейството на Йордан Янев и Емилия Мурзова. Изложбата представя впечатляваща колекция от предмети, свързани с хайдушкото движение и българската история. Тя е резултат от дългогодишната отдаденост на семейството, което е посветило живота си на събирането, съхранението и възраждането на българските традиции и възрожденския дух.

„Като отвориш учебник – три века са сведени до няколко абзаца. Ние искаме да покажем човешката страна на историята – болката, надеждата, борбата“, обясни Янев и разказа за началото на своята родолюбива дейност:

„Всичко започна през 2015 година, на фестивала на фолклорната носия в Жеравна“, споделя Йордан Янев. Именно там той се запознава с членовете на сдружение „Хайдути“ и, по негови думи, „намира себе си“. Оттогава започва да събира автентични предмети от епохата – оръжия, облекла, лични вещи и документи.

С течение на времето се включва активно във възстановки и продължава да попълва колекцията. „За да събереш нещо и да го покажеш, първо трябва да го прочетеш, да го осмислиш, да направиш знание от него. Това не е просто хоби – това е мисия“, казва той и допълва, че историята не е просто сбор от факти, а трябва „да разбереш какво са чувствали хората тогава“.

Колекцията обхваща близо три века от българската история. За да я съберат, Йордан и Емилия са направили немалко лични жертви. „Продадох ниви, дадох имоти от баща си, за да мога да събера тази колекция. Това е цената, която плащам – но го правя с желание. Надявам се някой ден нашите усилия да имат резултат, да вдъхновят млади хора“, споделя Янев.

За него тази дейност е нещо много повече от събирачество. „Прибирам се от работа и започвам да се занимавам с експонатите, с подготовката за възстановките. Всичко е част от това, което съм аз“, казва той.

Заедно със съпругата си, Емилия Мурзова, са активни участници в исторически възстановки, уроци по родолюбие и образователни инициативи в училищата на общината. Мечтата на Янев е да посети всички гимназии в Сливен и да разкаже на учениците за историята – такава, каквато е.

Семейството отдава автентични носии под наем за сватби, абитуриентски балове и други събития. Освен това организират патриотични концерти и уроци по родолюбие като алтернатива на чужди празници, като например Хелоуин.

„За нас най-важни са децата. Ако трябва да им оставим нещо – нека това бъдат корени, знание и самосъзнание“, казва Янев.

На въпрос дали вярва, че българската нация ще се запази, той отговаря с тревога: „До 20–30 години може и да се изгубим, ако не направим нещо. Младите са в чужбина, ще се върнат само, за да продадат земята си. Това е нова форма на робство, която не разбираме.“

„Най-ценното качество на българина е, че милее за народа си – но в същото време често бяга от себе си. Трябва се върнем към корените си, за да не се изгубим като нация“, добавя той в отговор на въпрос за бъдещето на България.

„Най-важното е да не се отказваме. Да пазим духа български – не по принуда, а по избор“, завършва той.

 

/ХК/

Previous Post

Инфлацията, заложена в макропрограма на кабинета, е 3% за тази година, посочи Росен Желязков

Next Post

Дипломат от Конго, белгийка и българин са задържани за трафика на близо 206 кг кокаин през „ГКПП Капитан Андреево“

Вашият коментар

Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Приеми