• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

Ден на рейнджъра се проведе в Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм

За шеста поредна година малки и големи любители на природата и предизвикателствата се включиха в Деня на рейнджъра в двора на Природонаучния музей в троянското село Черни Осъм. Инициативата се организира съвместно от музея, Дирекция Национален парк „Централен Балкан“ и Националното училище за планински водачи. В ролята на съвременни рейнджъри влизат парковите охранители, които запознават участниците със знанията и уменията, необходими за тяхната ежедневна работа. 

„Международният ден на рейнджъра или в нашия случай на парковия охранител е ден, в който отбелязваме значимостта на тази професия за опазването на природата“, каза за БТА Сергей Александров, експерт към Дирекция Национален парк „Централен Балкан“. Той разказа, че в рамките на десет станции децата имат възможност да преживеят в някаква степен Деня на парковия охранител.

Станциите са тематични, свързани са с природните стихии,  растенията, животните, биоразнообразието като цяло на националния парк. „Всъщност, изпълнението на тези малки задачки, не само че ги доближава до идеята на защитените територии и защитата на природата, но прави и така, че те да се забавляват много през този ден“, добави Александров.

Той посочи също, че растенията и животните, които са част от изпитанията в различните станции, са представители на биологичното разнообразие на националния парк.

Сред разнообразните игри, подготвени от организаторите имаше такива за ориентиране и оцеляване, за разпознаване на редки растения и животни, състезания по преминаване на препятствия и др. Част от предизвикателствата беше „пътеката на рейнджъра“, с която се симулира преминаване по трудни терени чрез преодоляване на приключенско поле и минаване по въжени конструкции.

Децата научиха как да разпознават еленски рога, как да разпознаят възрастта на едно дърво и да измерят ствола му, как да боравят с пособия като компас и бинокъл. Най-голям интерес сред малките природолюбители предизвикаха спускането с въжен тролей над река Черни Осъм и изкачването по външната катерачна стена на Националното училище за планински водачи, за което помагаха обучаващите се там.

Подаръци и сертификати „Младши рейнджър“ получиха повече от 100 участници, които се справиха с предизвикателствата по пътя на рейнджъра и преминаха през всички станции.

/ТС/

Previous Post

Нов план за социалните услуги подготвя Община Враца, до 30 юли могат да се правят предложения за промени

Next Post

Пожарът в землището на село Илинденци продължава да се развива, засегната площ е около 400 декара

Вашият коментар

Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Приеми