Обвиняемият по две дела – за ОПГ в хазарта и за убийствата на свои конкуренти в сектора, Васил Божков може да напусне страната, реши Софийският апелативен съд. Разрешението му да пътува важи от 10 юли до 29 септември и е в отговор на поредното му искане да излиза зад граница.
Това се случва 2 години, след като Божков бе екстрадиран от властите в ОАЕ и след тригодишно укриване в Дубай от българското правосъдие. Сега изглежда, че Божков все пак ще има възможност да пресича границите на България с цел морска почивка, наглеждане на имоти или дори да избяга отново, за какъвто риск предупреждава прокуратурата.
Според мотивите на съда да пусне обвиняемия без въобще да разглежда този риск, е консултация с медицински специалисти в чужбина. Какви обаче са тези специалисти, не става ясно от съдебния документ, нито защо не е направена експертиза, която да удостовери дали и в България Божков не може да получи необходимата медицинска помощ.
„По делото са предоставени документи, съгласно които български специалисти са насочили Васил Божков за консултация и преглед към такива в Германия и Белгия. Действително в тези документи не се съдържат данни за неотложност и спешност на състоянието на лицето, но това не може да бъде причина за отказ. Следва да се отбележи също, че съдът не разполага с необходимата специалност да прецени дали състоянието му е спешно или не“, пише в мотивите на САС.
По подобни казуси е широко разпространена практиката да се правят експертизи, в които хора със специалност дават заключения, отбелязват юристи. Магистратите изпадат в оправдателен режим и по отношение на аргумента на прокуратурата, че в България не липсват специалисти по търсената от Божков специалност – посочват, че такова е мнението на родните лекари, които го насочват в чужбина.
Съдът приема, че няма опасност Божков да се укрие повторно от правосъдието като посочва причини за това свое решение – милионерът бил внесъл 130 000 лева гаранция, които били немалка сума, идвал редовно на делата и се съгласил на съкратена процедура, за да върви делото по-бързо към финал.
Решението на Софийския апелативен съд да разреши на обвиняемия по две тежки дела – за организирана престъпна група и за подбудителство към убийства Васил Божков да напусне България, предизвика основателни въпроси не само към мотивите на съда, но и към избора на съдебния състав. Съдия Мария Митева, председател на състава, който пусна Божков, не е непозната фигура в правосъдието по дела с висока обществена чувствителност.
През 2013 г. съдия Митева подписва особено мнение по делото срещу групата за отвличания „Наглите“, с което практически отваря врата за връщане на делото отначало. Причината според нея е, че двама от подсъдимите с противоположни позиции са били защитавани от адвокатки, които са сестри.
Макар аргументът да се базира на формална норма в НПК, че обвиняеми с противоречиви интереси не могат да бъдат защитавани от един и същи човек, юристи го определят като „екзотичен“. Роднинската връзка е била публична и известна още в началото на процеса, а подобна грижа за „чистотата на процеса“ се появява едва в края на делото и то от съдията, която видимо се ангажира с правата на похитителите, а не на жертвите им.
Голяма част от съдебната и юридическата гилдия в България е потомствена и свързана с роднински връзки и подобен аргумент би блокирал редица дела. Близките на отвлечените бяха категорични, че по този начин съдията поставя правата на обвиняемите пред интересите на жертвите на 12-те похищения.
След завръщането си Божков подава няколко искания за напускане на страната, които са последователно отказвани. Прокуратурата нееднократно подчертава, че има реален и устойчив риск той отново да се укрие – включително с аргумента, че не предоставя никакви валидни медицински документи за нужда от лечение в чужбина.
При едно от исканията имаше и мотив „грижи за недвижими имоти“, което още веднъж повдига съмнения относно действителните причини за напускане на страната.
Сега не е ясно и дали Божков може да бъде контролиран в каква посока ще поеме и дали действително ще тръгне към Германия и Белгия или ще предпочете държава, с която България няма съдебни спогодби за връщане на бегълци.
Ако бъде признат за виновен по двете дела срещу него му предстоят дълги години в затвора. Очаква се всеки момент да бъде внесено отново делото за убийствата на Манол Велев и Йордан Динов, по което Божков е обвинен като подбудител. Неговият път също е изключително бавен, а съдията, който го върна за пропуски на прокуратурата – Петър Стоицов, се пада за втори път по дело за убийството на Йордан Динов, което веднъж вече е прекратявал.
Също като съдия Митева и съдия Стоицов беше загрижен за правата на подсъдимите, които не били наясно кой е отпаднал от делото и кой е останал в качеството на свидетел, заради което върна делото на обвинението за отстраняване на пропуски. А въпросът остава: дали съдебните решения, взети в името на „процесуалните права на обвиняемия“, не отварят широко вратата за бягство от правосъдие?
Последни коментари