• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

Деца бежанци, мигрирали в България без родители, разказват историята си във фотографска изложба

Деца бежанци, мигрирали в България без родители, представят изложба в София. Експозицията е курирана от Михаела Вачева и носи заглавието „Тук, където съм“. Тя ще бъде показана от 15 до 25 октомври в Swimming Pool, съобщават организаторите.
Изложбата представя резултатите от „Фотоработилница 66“ – курс по фотография за деца бежанци, мигрирали в България без родители. Със свои творби участват Юсъф Юнес Абдулрахман, Абдулхамид Алсалем, Мохамед Ал Араб, Хани Мохамед Иди и Заид Хамад.
Инициативата подема Михаела Вачева преди година, когато фотографи от САЩ, Сингапур и България даряват фотоапарати за участниците. В основата на работилницата е идеята да се предостави възможност на децата сами да разкажат своите истории чрез фотографията. Първата работилница е проведена през 2023 г., втората в края на лятото тази година в кв. “Овча Купел” в София, където се намира Центърът за непридружени бежанци, в който децата  живеят. Резултатите от техния труд са фотографии на града – през техния поглед той се появява като туристическа дестинация и затвор, а бежанския лагер като място за създаване на общност, с цялата ѝ комплексност, проблематичност и лечебен капацитет, разказват организаторите.
На 17 октомври в Swimming Pool ще се проведе дискусия с участието на фотографите Антоан Льо Ру (Франция), Диана Такачова (Словакия) и Андрей Иванов (Канада-Сърбия) на тема етично отразяване на малцинствени общности. Модератор на дискусията е Михаела Вачева, куратор на изложбата „Тук, където съм“.
Антоан Льо Ру е френски документален фотограф и визуален артист с множество отличия. След като учи литература, той се ориентира към фотографията и работи като фотожурналист на свободна практика до 2010 г. Завършил е „Националното училище по фотография Луи-Люмиер“ в Париж, Франция. Той избира по-бавния подход, подхранван от социалните науки, като чрез своите проекти изследва представата за другостта, както и начина, по който историята променя пейзажа. В практиката си се интересува и за връзката между архивите и политиката.
Диана Такачова е фотограф, чиято работа се върти около въпросите за идентичността, физическата и емоционална връзка с мястото, миграцията и човешката връзка с природата и околната среда. Нейната практика съчетава задълбочени изследвания с интерес към личните разкази. Диана Такачова е стипендиант на National Geographic Society и носител на наградата Slovak Press Photo. Нейните произведения са представяни в различни страни, както и публикувани в издания като The New York Times, National Geographic Magazine, BBC, Mongabay, Al Jazeera, GEO и Oxford Monitor of Forced Migration.
Андрей Иванов е международен фотожурналист с множество отличия. В работата си се интересува за социално-документални истории и теми около човешките права, равенството, достъпа до здравеопазване и правото на съществуване. Най-забележителни проекти са за младо момче с мускулна дистрофия на Дюшен, правата на куиър общността в Сърбия, и истории за медицински интервенции с Medecins sans frontieres. Авторът има диплома по фотожурналистика от Loyalist College (Канада). Снимките му се разпространяват от: Agence France-Presse, MSF, CECI, Reuters, Bloomberg, The Globe & Mail, Canadian Press, European Pressphoto Agency, The Washington Post, Maclean’s Magazine.
/ВСР

Previous Post

Шестима са задържани при полицейска акция срещу изборни престъпления на територията на област София

Next Post

Чрез различни проекти общините развиват бизнес идеи за подкрепа на местните производители

Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Приеми