Детска работилница, изложба и забавно състезание са част от програмата във втория ден на 23-тото издание на Панаира на киселото мляко и Фестивала на народните традиции и художествените занаяти в Разград, съобщиха от общинската администрация.
Преди обяд под сенките на дърветата в двора на Етнографския музей деца ще направят първите си стъпки в овладяването на български традиционни занаяти. В ателието на открито уменията си на малките творци ще предадат майстори-занаятчии от града.
От 12:00 ч. в Художествената галерия „Проф. Илия Петров“ ще бъде открита изложба „От златните ръце на баба“. Тя е част от проекта на Народно читалище “Просвета-1895“ в село Топчии, финансиран от Национален фонд „Култура“. Проектът се реализира с партньорство с Регионалния експертно-консултантски и информационни центрове „Читалища“ и Регионалния исторически музей в Разград. Посетителите на изложбата ще видят тъкани черги, камилчени китки, земеделски уреди и други предмети от бита на бабите и прабабите ни. Останалите читалища от общината също участват в тридневния Панаир на киселото мляко. На площад „Независимост“ до новите дървени къщички срещу Туристическия информационен център те ще предлагат сладки и солени местни специалитети, ще има и етнографски кът с експонати от местния бит, посочиха от общината.
Традиционна изява в празничния афиш на Панаира е забавното състезание „Да правим таратор, а не терор“. В надпреварата сръчност и бързина в направата на традиционната българска студена супа таратор ще покажат отбори от гостуващите танцови състави. Състезанието започва в 19:00 ч. на площад „Независимост“ около фонтана пред Общинския културен център.
Час по-късно Кралицата на Панаира на киселото мляко и двете ѝ подгласнички ще поведат дефилето на художествените колективи към сцена „Ларго“ на площад „Момина чешма“, където в 20:30 ч. започва концертът на състави от Народно читалище „Напредък 1901“ в Разград и гостуващите групи от Турция, Казахстан и Колумбия.
Панаирът на киселото мляко и Фестивал на народните традиции и занаяти се организира от Община Разград. Основното му послание е да съхрани и популяризира традиционната българска култура и традицията на местната етнографска група – капанци, за приготвяне на домашно кисело мляко с уникален и неповторим вкус. Панаирът продължава три дни, а в тазгодишното му издание жителите и гостите на Разград имат възможност да опитат продукцията на 14 производители на мляко и млечни произведения, както и да видят и закупят творби на над 100 занаятчии от цялата страна. Във фестивалната програма участват фолклорни състави от осем държави.
/РИ/
Последни коментари