Фирмите, които използват изкуствен интелект, трябва да въведат принципи за защита на служителите, каза днес за БТА проф. Андрияна Андреева, юрист и областен управител на Варна. Тя бе сред докладчиците на националната научна конференция „Правото и бизнесът в съвременното общество“. Организатор на форума е катедра „Правни науки“ към Икономическия университет в крайморския град. Във фокуса на конференцията бяха развитието на частното и публичното право за усъвършенстването на бизнеса и влиянието на дигитализацията върху обществените отношения.
За използването на изкуствения интелект (ИИ) на европейско ниво са заложени изисквания не само като законодателни мерки, но и като етични норми, които да регулират ИИ в трудовите отношения, посочи Андреева. По думите ѝ е нужно въвеждането на принципи за защита на работниците и служителите от дискриминация. Работодателите трябва да гарантират, че ИИ е безопасен и да имат протокол, който отчита етапа на самообучението на тези системи, допълни юристът. Тя посочи, че принципите, заложени на европейско ниво, са около 10 и те трябва да бъдат възприети и у нас. Това може да се случи чрез нормите на Кодекса на труда, като се възложи на работодателите да регулират процеса в етичните си кодекси, допълни Андреева. Тя отбеляза, че новите правила ще важат и за университетите, тъй като те също използват изкуствен интелект. Той много подпомага дейността, но не бива да се пренебрегва човешкият фактор, нужен е контрол и спазването на етичните норми, посочи Андреева.
Това е седмата национална конференция „Правото и бизнесът в съвременното общество“ и много от докладите са свързани с дигитализацията, тъй като законодателството не успява да „настигне“ тези процеси, каза при откриването на форума ръководителят на катедрата „Правни наука“ доц. Галина Йолова-Паскалева. По думите ѝ в практиката непрекъснато възникват предизвикателства, но е задължително експертите да продължат да отстояват вечните ценности на правото. В дискусиите днес се включиха Илин Димитров, секретар на президента по образование, култура и туризъм, председателят на Апелативния съд във Варна Ванухи Аракелян, юристи, представители на неправителствени организации и на академичните среди.
Джон Хенли, федерален прокурор от Департамента по правосъдие на САЩ и регионален юридически съветник за борба с корупцията за Централна Европа, акцентира върху възможността наказателна отговорност да носят и юридическите лица, както е в родината му. В България няма такъв механизъм, но самият факт, че можем да дискутираме тази тема е положителен, посочи Хенли, който даде конкретни примери от практиката в САЩ.
Последни коментари