• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

Гостуваща изложба в Исперих представя моменти от историята на съвременната българска артилерия

Историята на съвременната ни артилерия е представена в изложба в Исперих. Експозицията под мотото „Родена край Одрин“ е подредена в музейната експозиция на Историческия музей в града. Тя е организирана от Регионалния исторически музей във Велико Търново и музея в Исперих. В десет витрини посетителите на изложбата ще видят модели и макети на артилерийски системи, които са били на въоръжение в българската армия през годините. Отделно на табла са представени снимки и исторически документи, свързани с историята на българската артилерия. Фотографиите са предоставени от Държавен военен исторически архив, Регионалния исторически музей в Габрово, лични архиви на ген. Йеротей Сирманов, Николай Гичев и Симеон Цветков. Авторите на изложбата д-р Симеон Цветков и Стефан Стефанов от РИМ-Велико Търново са включили и два по-нови клона от развитието на артилерията – ракетно въоръжение и бронетанкова техника.
„Изложбата е малко нестандартна от гледна точка на музейното дело. Всички посетители, които пристъпват прага на нашите музеи, са свикнали във витрините да виждат стари, оригинални артефакти, които показват историята, бита и културата на българите и българския народ от древността до наши дни. Тъй като голяма част от техниката, която е представена във витрините на изложбата през годините, е била унищожавана и само единични екземпляри и образци могат да се видят съхранени основно във Военноисторическия музей в София, с колегата ми Стефанов решихме да докараме макети на артилерийските системи буквално „на крака“ пред публиката по места в страната“, разказа за БТА съавторът на изложбата д-р Симеон Цветков, уредник в отдел „Етнография“ в Регионален исторически музей – Велико Търново.
Той заяви, че експозицията се радва на голям интерес и е предназначена за всички възрасти – от най-малките до най-големите. За две години изложбата е обиколила различни музеи в страната. „Както се шегуваме със Стефан Стефанов, това е едно хоби, една зараза, в която могат да участват всички. Има и предизвикателство, защото сам трябва да сглобиш даден модел, да научиш историята на дадената машина, да я боядисаш в правилните цветове, с които е била на въоръжение в българската армия“, каза още Цветков. По думите му непрестанното търсене на документи допълнително разширява базата на знания на всеки един, който е решил да се занимава с това хоби. 
Изложбата ще остане експонирана в музейната експозиция на Историческия музей в Исперих до края на февруари 2025 г.
 

Previous Post

Очакваната активност за гласуване за Народното събрание е 31,1%, показва проучване на „Галъп интернешънъл болкан“

Next Post

Юристи от Пловдив призоваха да бъде прекратена процедурата по избор на главен прокурор

Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Приеми