• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

Иновативни и нестандартни представления правят децата от театрално студио „В кутийка“ към Центъра за подкрепа на личностното развитие в Перник

Над 60 деца на възраст от четири до осемнадесет години посещават занятията по актьорско майсторство в театралното  студио „В кутийка“ към Центъра за подкрепа на личностното развитие (ЦПЛР) към Обединен детски комплекс (ОДК) в Перник. Това съобщи ръководителят им Даниана Коева за БТА.
Коева е актриса  и режисьор. Завършила е бакалавърска степен „Актьорство за драматичен театър“ в Националната академия за театрално и филмово изкуство (НАТФИЗ) „Кръстьо Сарафов“, а след това и магистърска степен „Режисура за куклен театър“. Работи с деца активно повече от десет години.
Вече трета година Коева води заниманията в ЦПЛР – ОДК в Перник. Тя каза, че за краткото време, в театралното студио, децата имат подготвени и представени пред публика две представления.
Желанието на ръководителя на групата е тези спектакли да се играят редовно за зрителите от Перник, за да може децата да свикват с присъствието на публика в салона. На 26 ноември, те ще представят три спектакъла на сцената в салона на ОДК.
Едното представление се казва „Небивала земя“, допълни още Даниана Коева. То е по текстове на „Питър Пан“ от Матю Бари. Младите актьори представят невидимия, въображаем вътрешен свят на децата. Коева добави, че Питър Пан не се споменава в диалозите, а се засягат основно темите за детското въображение. Как децата възприемат света и какво се случва, когато пораснат. В спектакъла има и моменти, в които са включени игра със сенки. Цялата среда, противно на очакванията, е изградена в бяла сценична кутия, каза режисьорът.
Даниана Коева подхожда иновативно и извън стереотипите на класическия театър. Тя коментира, че това е и правилния път – децата да бъдат пленени от сценичното изкуство.
Другият спектакъл, също е различен и модерен, допълва ръководителят на студиото. Представлението е изградено в черна сценична кутия, но е включено ултравиолетово осветление. С този подход, някои от сцените изглеждат като анимация на живо. Спектакълът се казва „Тате, разкажи ми“  и е по сборника на Джани Родари „Приказки по телефона“. Коева допълни, че в спектакъла се засяга темата за връзката на детето с родителя и какво се случва, когато той е далече.
„Смисълът на театъра е да има за всеки по едно парченце истина, което да го доведе до някакъв личен катарзис“, обобщава ръководителката.
 

Previous Post

Вече 130 години Неврокопска епархия обгрижва духовно всички свои миряни, каза ректорът на ЮЗУ „Неофит Рилски“

Next Post

Ректорите на УНСС и на Лесотехническия университет отправиха приветствия на конференция, посветена на 130 години Неврокопска епархия

Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Приеми