• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

Изложба „Магията на гоблените“ на Тодорка Атанасова бе открита в Плевен

Изложбата „Магията на гоблените“ беше открита в Арт център 3 – Творителница О, Писменехъ! в Плевен. Нейна авторка е Тодорка Атанасова.

Повече от 30 години Тодорка Атанасова се посвещава на изработването на гоблени. През това време е създала над 120 творби с различна тематика. В настоящата изложба са представени 56 от тях, като част от тях се показват пред публика за първи път.

По време на откриването домакинът на галерията, Джими Диян Павлов, сподели, че по традиция свързва културните събития с важни исторически дати. Той отбеляза, че денят на откриването е съдбовен – на тази дата през 1393 г., след тримесечна обсада, пада Търновград. А на следващия ден е роден Апостолът на свободата – Васил Левски.

„Трябва да се поклоним пред онези, чиито жертви ни позволяват днес да се радваме на тази красота и на тази изложба“, подчерта Джими. „Имаме честта да се докоснем до изяществото, умението, труда, любовта и упоритостта, които Тодорка Атанасова е вложила в своите творби.“

Пред репортер на БТА Атанасова споделя, че към гоблените я насочили приятелки. Обича да работи по всякакви теми, но предпочита пейзажите. Единствено не изработва гоблени с човешки лица. Най-трудната ѝ творба съдържа 105 различни цвята. В изложбата са включени и два гоблена с по 80 цвята – едни от най-новите ѝ произведения.

Заместник-кметът на Община Плевен Елина Димитрова благодари на авторката за красотата, с която дарява публиката, и за това, че представя нещо различно – не просто изкуство, а послание на духа и ръката.

Музикален поздрав към публиката отправи народната певица Василка Дамянова – бивш член на хор „Мистерията на българските гласове“ и на трио „Зорница“, заедно с Калинка Згурова и Руска Недялкова.

На събитието присъстваха много приятели на авторката, ценители на ръчното изкуство и граждани.

Тодорка Атанасова е родена в село Горна Митрополия. Завършила е Техникума по текстил в Плевен, след което започва работа в тъкачния комбинат „Асен Халачев“. От 1980 г. се присъединява към екипа на Дом на модата „Адил Дервишев“, където в продължение на 13 години изработва народни носии – ризи, блузи, сукмани, престилки, кърпи и различни аксесоари за фолклорни ансамбли и състави.

/ХК/

Previous Post

На тази възраст няма изневяра, имаме си вяра, казва 87-годишната младоженка Гина Карагьозова, която сключи брак в Дома за стари хора в село Фатово

Next Post

Казанлъшката компания „М+С Хидравлик“ инвестира 45 милиона лева в нов завод за производство на хидравлични мотори

Вашият коментар

Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Приеми