Изложба разказва за паметта, която Варна пази за Васил Левски. Тя е подредена в сградата на Държавния архив по повод неговата 188-годишнина и е организирана в партньорство с Общобългарски комитет „Васил Левски“, Регионалния инспекторат на образованието и Музея на Възраждането.
Изложбата е под наслов „Паметта за Васил Левски в нашия град” и се състои от три части. Във витрини са показани документи и експонати, свързани с дейността на Комитета „Васил Левски“, институции във Варна, носещи името на революционера, и с местата за памет. Могат да се видят и паната, подготвени от екипа на Архива и Радио Варна през 2023 г. по повод 150-годишнината от смъртта на героя. В третата част на експозицията е представен Иван Драсов.
Пред БТА Донка Николова от Държавен архив – Варна припомни, че в изложбата с пана има и QR-кодове, чрез които посетителите могат да чуят съдържанието на част от изложените документи, прочетени от журналисти от радиото. Сред тях са и писма от Иван Драсов и Данаил Попов до Левски, чиито оригинали се съхраняват в Архива. Във витрини са показани и други документи на семейството на Драсов от периода след идването му във Варна, които са дарени от неговите наследници, посочи още тя.
Материалите във витрините в експозицията показват как във Варна продължава да се почита името и делото на Апостола на свободата, обясни Емилияна Димитрова от Държавния архив. Васил Левски е избран за патрон на две читалища, на начално училище и на Строителния техникум, който е наследник на Държавното средно техническо училище. Негов възпитаник е бил архитектът Камен Горанов, който е описал паметниците на Апостола в града, като в една от витрините е разказано за бюста в Морската градина – част от Алеята на българското Възраждане. Представен е и Моторният кораб, носещ името „Васил Левски“. Показани са картички, свързани с революционера, родословното му дърво. С документи, устав, покани за събития, списък на членовете е разказано за ддейността на Комитета „Васил Левски“. Експонирани са и дарения от рода Джиджеви, които твърдят, че са наследници на рода на революционера.
На откриването на изложбата бяха показани документални филми на ученици от Първа езикова гимназия във Варна. За БТА преподавателката Нела Димова уточни, че те са създадени във връзка с годишнини на Левски или за конкурса „Будител“, някои са награждавани. В тях младежите описват живота и делото на героя чрез документи, пресъздават и част от събитията в драматизации, в които са и сценаристи и актьори. Две ученички от гимназията прочетоха есета за революционера, получили отличия в национални конкурси. Пред сградата на Държания архив днес възпитаници на Общинския детски комплекс рисуваха портрети на Апостола на свободата и сглобяха пъзели.
/ТС/
Последни коментари