Книга представя историята на Северняшкия ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“. Изданието „65 години Северняшки ансамбъл“ е преработена и допълнена версия на „60 години Северняшки ансамбъл за народни песни и танци „Иван Вълев“ – Плевен“, издадена през 2019 г., съобщават от пресцентъра на Общината.
В близо 300 страници авторът Анелия Макавеева проследява в документи и снимки историята на една от културните емблеми на Плевен.
„65 години Северняшки ансамбъл“ е плод на дългогодишен труд по издирване, проучване, събиране на немалък по обем документален материал, разговори, интервюта с колеги, анализи и обобщение. Използвала съм данни от документи, съхранявани в Държавен архив – Плевен, многобройни публикации, предимно от плевенския печат, данни от статии в областта на музикалната критика за състава, предоставени и от Националната библиотека „Св. св. Кирил и Методий“ в София, казва в предговора към изданието Макавеева, която е и дългогодишен ръководител на хоровия колектив.
В книгата са представени ръководителите на ансамбъла през различните периоди, списък с имената на всички артисти и служители, работели през годините в Северняшкия ансамбъл, оркестранти, администрация, артист-хористи, танцьори, шофьори, шивачки, гардеробиери, сценични работници, никой не е забравен. Представен е богат снимков материал, впечатления и отзиви за постигнатото у нас и в чужбина с изявите на певците, музикантите и танцьорите. В текста са упоменати българските и международни отличия, с които е удостоен творческият екип.
Изданието е реализирано по програмата на Министерството на културата „Нематериално културно наследство“ (професионални ансамбли и носители на нематериалното културно наследство). Както БТА писа Северняшкият ансамбъл получи финансиране на свой проект по програмата за представяне на образователни концерти пред деца от общини в Северна България.
/ХК/
Последни коментари