Комисията по туризъм към Народното събрание проведе днес в Созопол изнесено заседание на тема „Предизвикателства и ключови фактори, определящи туристически сезон „Лято 2025 – Южно Черноморие“. В дискусията взеха участие вицепремиери, министри, народни представители, областният управител на Бургас Владимир Крумов, кметове на общини от региона, представители на държавни и местни институции.
В заседанието се включиха и представители на туристическия бизнес от Южното Черноморие, които акцентираха върху актуални проблеми. Участниците обсъдиха възможности за подобряване на условията за туристите и осигуряване на по-добра инфраструктура в региона. Засегната беше и темата с визите за чуждестранни граждани, както и трудностите пред наемането на работници от трети страни.
Летищата в Бургас и Варна са акумулирали общо над 110 млн. евро инвестиции до този момент. Тази година още 12,5 млн. евро ще бъдат инвестирани в пистата на Летище Бургас, която е на предела на възможностите си, заяви вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов по време на изнесеното заседание. По думите му тази година е последната възможна, в която пистата на бургаската аерогара може да оперира безопасно, поради което тя ще бъде затворена от ноември до април за ремонт.
Развитието на туризма и утвърждаването на бранда „България“ е сред стратегическите приоритети на правителството, каза вицепремиерът Атанас Зафиров, който изрази увереност, че съвместното присъствие на представители на изпълнителната и законодателната власт, както и на всички институции, ангажирани с туристическия сектор, ще доведе до работещи идеи, които да бъдат реализирани чрез законодателни промени или чрез конкретни действия на изпълнителната власт.
Съвременният туризъм не може да се случи без ефективна свързаност, достъпност и чистота, а най-добре нуждите на местната власт се разбират, когато си на място, заяви министърът на туризма Мирослав Боршош. Той подчерта ключовата роля на въздушния транспорт. „Съвременният туризъм, без да преувеличавам, е заложник на авиолиниите. Ако няма ясна национална и местна политика, не можем да очакваме ръст. Нашите съседи, особено Турция, ни изпреварват в развитието на летищата си и превръщането им в международни хъбове“, каза министър Боршош. Той открои добрата транспортна свързаност и поддържането на чиста среда като ключови за успешното развитие на туризма.
Опазването на морската вода в добро екологично състояние е основен приоритет на Министерството на околната среда, посочи министърът на околната среда и водите Манол Генов по време на изнесеното заседание. Той допълни, че в Бургаска област остава само едно населено място без пречиствателна станция – Ахтопол. „Предстои това да се случи (строителството на пречиствателна станция – бел. кор.). Имаше възможност за финансиране, но поради административни причини този проект не се случи“, отбеляза Генов.
Очакваме настоящият летен туристически сезон да бъде най-успешният досега, каза изпълнителният директор на Националния борд по туризъм (НБТ) Полина Карастоянова. По думите ѝ добрите резултати се дължат както на усилията на институциите, така и на активната подготовка и работа от страна на туристическия бизнес. Успешният летен сезон е предпоставен от работата на инвеститорите и мениджърските екипи, които подготвиха комплексите, проведоха предварителните преговори и реализираха много успешна маркетингова политика за осигуряване на договори, и респективно – туристите, които пристигат по Черноморието, посочи тя.
Турският пазар е много важен, така че новината за облекчаване на визовия режим за турските граждани, е нещо очаквано и положително. Не знам обаче как ще мотивирате външното министерство да започне да работи. Това коментира заместник-председателят на Българския съюз по балнеология и СПА туризъм Живко Иванов. Той отбеляза също, че България има историческо предимство, когато става дума за пазар Израел, който в момента е силно ограничен в Западна Европа поради миграционни и политически причини.
Трябва да се мисли за централизирано финансиране и за реална подкрепа от държавата за общините, които формират туристическия облик на България, заяви Живко Табаков, председател на Постоянната комисия по туризъм в Общински съвет – Бургас. Като актуален проблем той посочи и сигурността по Черноморието, включително злоупотребата с райски газ в нощните заведения. Той призова за по-конкретни и видими проверки, които да не вредят на имиджа на дестинацията, но да гарантират безопасността на туристите.
Разработва се съвместна инициатива между България, Гърция и Турция за популяризиране на региона чрез културен туризъм, съобщи заместник-председателят на Комисията по туризъм към НС Любен Дилов. По думите му проектът обединява усилия на културни институции, музеи и неправителствени организации и цели да насърчи т.нар. климатичен и културен туризъм, включително и извън активния летен сезон.
Има проблеми, които стоят нерешени от десетилетия – сред тях са поддръжката на брегоукрепителните съоръжения и липсата на свързаност между ключови точки по Южното Черноморие. Това заяви областният управител на Област Бургас Владимир Крумов. По думите му на територията на област Бургас се намират над 200 брегоукрепителни съоръжения, които изискват ясен законов статут и отговорност за поддръжката им.
Инфраструктурата на Слънчев бряг е в плачевно състояние, а проблемите се повтарят година след година, без да намират трайно решение, заяви Елена Иванова, заместник-председател на Съюза на собствениците в Слънчев бряг. Хотелиерът обърна внимание и на административните пречки при наемането на сезонни работници. „Процедурите остават сложни и неефективни – изисква се например нотариална заверка на виза, поставена от българска консулска служба. Това е ненужно, скъпо и абсурдно“, коментира Иванова.
/ЦМ/
Последни коментари