С церемония в парк „Изворите“ в Котел беше открито деветото издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим, съобщиха от общинския пресцентър. Събитието продължи три дни и събра гости от страната и чужбина.
Програмата започна със „Селата на етносите“, които представиха традиции, носии, ритуали и храни от българския, турския, каракачанския и ромския етноси. Проведе се занаятчийски базар с демонстрации на тъкане и багрене на вълна, както и изложби на котленски килими.
Сред основните акценти беше десетата Национална среща на лютиерите „Родолюбие“, на която майстори на народни инструменти като гъдулка, тъпан и кавал участваха в надпревара за „Инструмент на годината“. Международната инициатива „Chhaya – Театърът на сенките и древните истории“, въведе публиката в индийската традиция чрез игра на светлина и сенки.
В приветствието си кметът на община Котел Коста Каранашев заяви, че фестивалът е израз на живата традиция и духа на града. Той припомни думите на възрастен котленец, според когото, „докато го има Котел, ще я има и България“, и благодари на жителите и екипа си за доверието и усилията по организацията на събитието.
В събота вечер се състоя шествие от гайдари, тъпани и кукери от Стралджа и Пъдарево. На сцена „Естрада“ се изявиха Краси Радков, Борис Солтарийски, Георги Милчев-Годжи, Нора Караиванова и балет „Магаданс“. Специален гост беше гръцкият изпълнител Стелиос Дионисиу. Фестивалната музикална програма беше открита още в петък от „Мери Бойс Бенд“.
Последният ден беше посветен на децата – с работилници, игри и културни активности. Организиран бе и благотворителен базар по инициатива на Геновева Тиханова в подкрепа на бъдещата студентка Хатидже Миланова.
Фестивалът е създаден през 2016 г. и вече девет години е част от културния календар на община Котел. Събитието насърчава приемственост между поколенията и представя културното многообразие на региона.
/ВБ/
Последни коментари