Котел се подготвя за деветото издание на Фестивала на етносите, багрите и котленския килим, съобщиха от пресцентъра на Община Котел, организатор на културния форум.
От 25 до 27 юли парк „Изворите“ край Котел ще се превърне в сцена на културно многообразие, занаяти и музика, като посрещне стотици гости от страната и чужбина. Събитието се организира под патронажа на кмета на община Котел Коста Каранашев и има за цел да съхрани и популяризира етническото и културното богатство на региона.
Очаква се фестивалът и тази година да събере представители на българския, турския, каракачанския и ромския етнос, които ще представят своите традиции в обособените „Села на етносите“ с демонстрации на обичаи, носии, ритуали и кулинарни специалитети.
Тридневната програма започва на 25 юли (петък), когато в музейната експозиция „Котленски възрожденци“ ще бъде открита изложба на Радина Росенова и ще бъде представена книгата „Жажда“ от писателката Бояна Илиева. След това ще има концерт на Jambol Project на малка сцена и музикална вечер с „Мери Бойс Бенд“ на голямата сцена „Естрада“.
На 26 юли (събота) фестивалът ще бъде официално открит предиобед със специалното посрещане на куклата талисман „Котленчето“. В рамките на деня посетителите ще имат възможност да разгледат занаятчийски базар, да се включат в демонстрации на тъкане и естествено багрене на вълна, както и да посетят фотоизложбите „Спомени от Котел“ и „Котленските килимарки“. Детските ателиета „Работилницата на елфите“, „Къщичките на джуджетата“ и „Омагьосаното село на Баба Яга“ ще забавляват най-малките гости на фестивала.
През съботния ден ще се проведе и десетото издание на Национална среща на лютиерите в България „Родолюбие“, с майсторска надпревара за обявяване на инструмент на годината – гайда, кавал, гъдулка, тамбура и тъпан.
Вечерната програма ще започне с концерт на Jambol Project, последван от пъстро кукерско шествие с гайди и тъпани, което ще премине от „Българското село“ до голямата сцена. След това започне Лятна Ку-Ку фиеста с участието на Краси Радков, Борис Солтарийски, Георги Милчев – Годжи, Нора Караиванова и балет „Магаданс“. Концертът на Стелиос Дионисиу и неговия бенд ще започне от 22:00 ч.
На 27 юли (неделя) предиобед ще се състои детски пленер под надслов „Тебеширен свят“, а след това ще бъде официалното закриване на фестивала.
Започнал през 2016 г., Фестивалът на етносите, багрите и котленския килим се утвърди като уникално културно събитие в България, което изгражда мостове между поколения и етноси чрез изкуство, традиции и споделени спомени, посочват организаторите. През 2026 г. той ще отбележи своята десетгодишнина.
/ТС/
Последни коментари