Арестуваният кмет на Варна Благомир Коцев е получил като подкуп два етажа от бъдещия небостъргач „Астрал Тауър“, който ще се издигне между две от най-важните здравни учреждения в морската столица – МБАЛ „Св. Анна“ и АГ болницата, разкрива запознат от прокуратурата, твърди „Уикенд“.
Признанието за мастития подкуп, усвоен от Благо Коцев, е направено пред разследващите от неговия приближен и доскорошен зам.-кмет на Варна Диан Иванов, който е със статут на защитен свидетел №1 по корупционната афера.
Според показанията на Диан Иванов кметът на Варна Благомир Коцев се е договорил още миналата есен да получи два етажа от 140-метровата сграда, която предстои да се издигне в морската столица, срещу ангажимент да придвижи одобрението на строителството му чрез свои хора в Експертния съвет по устройство на територията (ЕСУТ) към Община Варна.
Като основен инвеститор публично е обявен Александър Ралчев, син на покойния царски депутат Борислав Ралчев, чийто брат Милен към настоящия момент е адвокат на арестувания варненски кмет.
На 5 февруари т.г. проектът за строежа на 30-етажния небостъргач беше приет, без да бъде представена транспортно-комуникационна схема и въпреки опасенията, че след изграждането на гигантската сграда ще настъпи транспортен колапс във Варна. Съгласуваната височина на бъдещия небостъргач в морската столица е 186 м. въпреки твърдението на кмета Благомир Коцев, че етажите ще бъдат не 30, а „само“ 17. Проверка в сайта на „Астрал Тауър“ показа, че инвеститорът вече продава на зелено апартаменти.
„Благо Коцев получава като собственост два етажа от бъдещия небостъргач, които по документи са придобити от офшорно дружество, собственост на бизнесмена Ангел Дерменджиев. Аз бях държан далеч от тази рушветчийска схема, а одобрението за строеж на небостъргач, който ще задръсти Варна, беше една от причините да напусна поста си на заместник-кмет“, твърди пред разследващите Диан Иванов, преди в сряда да се отрече от показанията.
Соченият като посредник в корупционната схема Ангел Дерменджиев е сред най-маститите бизнесмени във Варна и е собственик на завода за преработка на битови отпадъци край Езерово.
Твърди се, че всеки месец чрез схеми с боклука и последващи нерегламентирани плащания, одобрени с подписа на Благомир Коцев, Дерменджиев е източвал над 500 000 лв. от Община Варна.
Боклукчийският бос ръководи и строителната фирма „Пътстрой – Варна“, която има договори по обществени поръчки за строителство и ремонт на пътища в района на обща стойност от над 35 млн. лв. Дерменджиев има участие в над 50 търговски дружества. Той е босът в сянка и на фирмата за обществено хранене „Корект груп кетъринг“, която спечели обществена поръчка за доставка на храна за 1,5 млн. лв. вместо дружеството „Залива 47-ПС“ на печално прочулата се Пламенка Димитрова.
В „Корект груп кетъринг“ съдружници са синът на Ангел Дерменджиев – Тодор, и арестуваният заедно с Благомир Коцеви двама общински съветници на Варна бизнесмен Ивайло Маринов.
Серия от изтекли в медиите записи, направени от Пламенка Димитрова, удостоверяват, че тя действително е била притискана от Благомир Коцев и хората му да отчита между 15 и 20% комисиона от всяка спечелена от нея обществена поръчка.
Твърди се, че схемата е следната – фирма на сина на Ангел Дерменджиев печели обществените поръчки с най-ниски подадени оферти, но след това се отказва и така застъпва „Залива 47-ПС“ на Пламенка.
Твърди се, че Благомир Коцев и Ангел Дерменджиев са съдружници в грандиозен строителен проект в местността Карантината, който предвижда изграждането на затворен жилищен комплекс върху 15 дка. В Морската градина на Варна пък Ангел Дерменджиев вече изгражда жилищния комплекс „Бриз“, който се вдига без разрешително за строеж и с личната благословия на Благомир Коцев.“
Има достатъчно материал за повдигане на обвинение в организирана престъпна група“, каза пред БНР депутатът от ГЕРБ Бранимир Балачев.
Народният представител припомни странното напускане на Диан Иванов от поста зам.-кмет по „лични съображения и здравословни причини“ и допълни, че именно Иванов е ключовото лице, дало най-солидните доказателства за корупционно престъпление:
„Това е лицето, което забавя подробните устройствени планове (ПУП) и при което се ходи с конкретно предложение и тогава преписките се придвижват напред. Знам, че има подадени сигнали от граждани по отношение на забавянето на различни проекти в града. Стотици са „мълчаливите откази“ в лицето на Коцев и Диан Иванов и хората около тях, които не отговарят абсолютно на нищо“.
Варненският кмет и двама общински съветници са обвиняеми за участие в престъпна група и са заподозрени в корупционни престъпления.
По думите на адвокат Балачев, Благомир Коцев е бил наблюдван от дълго време, като „сигналите не са един и два“. На въпрос откъде разполага с такава информация, Балачев поясни, че е член на парламентарната комисия за противодействие на корупцията. По думите му, комисията е разглеждала тези сигнали, а те са били разпращани по компететност до съответните прокуратури и КОНПИ.
Попитан дали сигналите надхвърлят „случая с Пламенка Димитрова“ и става ли дума за други разследвания, Балачев отговори утвърдително и обяви, че ще настоява КОНПИ да свърши работата докрай, така че да не оставя грам съмнение дали кметът на Варна е виновен, или не.
Балачев обръща внимание, че Благомир Коцев има висящо дело в Окръжен съд Варна в качеството му на областен управител.
„Забравен ли хонорарът от 46 хил. лева за Диан Иванов, докато Коцев беше начело на областната администрация“, попита реторично депутатът от ГЕРБ и подчерта, че срещу кмета има достатъчно доказателства за образуване на досъдебно производство. Фактите, свързани с дейността на Коцев не бяха тайна за варненци“.
Според него Варна се управлява лошо, докато Благомир Коцев е кмет. По думите му „морската столица“ за две години е изгубила 200 милиона лева, предоставени от държавата – по 100 милиона на година.
„Парите по програмата за общините за 2025-а ще бъдат изгубени подобно на тези от 2024-а“, прогнозира Балачев, тъй като проектите, представени от Община Варна, били „голи заявки, неподплатени от сериозна документация и експертиза“.
Последни коментари