• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

Най-важното е да не губим връзката с децата си, смята секретарят на Общинския съвет по наркотични вещества в Стара Загора Моника Маринова

Най-важното е да не губим връзката с децата си. Без значение на каква възраст са, защото голяма част от проблемите, свързани с употребата на алкохол и наркотици тръгват оттам. Това каза в интервю за БТА Моника Маринова, секретар на Общинския съвет по наркотични вещества в Стара Загора и част от Превантивно-информационния център (ПИЦ) по зависимости.

Тя посочи, че по европейски данни най-ниската граница за деца, употребяващи наркотични вещества, е паднала до 10 години. „Това е изключително плашещо. Но ние не искаме да плашим обществото, а да информираме“, каза Маринова. Според нея голяма част от родителите не забелязват видими промени у техните деца. „Много родители казват, че по време на пубертета на децата им се спи повече, стават по-нервни. Но винаги има нещо друго зад това“, смята специалистът. Според Маринова има различни симптоми, някои деца занемаряват дори личната си хигиена, други спират да имат активности, които са обичали да практикуват. „Всеки родител си познава детето и тук е важно по-скоро да се довери на интуицията си и ако има въпроси, да се обърне към специалист“, коментира още тя.

Секретарят на Общинския съвет по наркотични вещества обясни, че ПИЦ е мястото, където не само деца, но и родители могат да получат безплатна услуги като консултиране. „Има родители, които имат страхове, притеснения, въпроси. Те могат да дойдат при нас и да получат отговор от специалист. Не е необходимо тяхното дете да употребява алкохол или наркотици, за да може родителят да се консултира“, допълни Маринова. И подчерта, че родителите и децата могат да бъдат включени както в индивидуални консултации, така и да участват в групови занимания. От думите ѝ стана ясно, че винаги, когато има случаи на деца или младежи, употребяващи наркотични вещества, се работи и със семейството, а не само с детето. „Има много митове в интернет пространството и е по-добре хората да се информират от правилните места. А при нас консултациите и превантивните дейности се провеждат от специалисти психолози“, посочи още Маринова.

Тя разясни, че основен фокус на центъра са деца, младежи, които употребяват или са предразположени към употребата на наркотични вещества или алкохол. По линия на превенцията ПИЦ провежда посещенията във всички учебни заведения на територията на областта. Занятията се провеждат по предварително изготвен график, т.нар. Модулна превантивна програма, който до края на месец септември се изпраща в Регионалното управление по образование. Всяко училище заявява по коя тема да се срещнат специалистите с учениците. Като всички теми са разделени в две възрастови групи 5-7 клас и 8-12 клас. Маринова коментира, че децата, които се обръщат към специалистите от ПИЦ често го правят след като те са посетили някое учебно заведение по линия на превантивната дейност, защото по време на самите занятия излизат проблеми. За тях децата преди това не са говорили нито с учител, нито с родител, нито с психолог или педагогически съветник. Просто в процеса на самото занятие се случва да изникне нещо, каза тя. От думите ѝ стана ясно, че през изминалата година в Центъра са били направени над 150 консултации.

Секретарят на Общинския съвет по наркотични вещества обясни, че сега навлиза тенденция децата, когато се отнася до наркотични вещества, да се консултират не със специалисти, които работят на тези теми, а с изкуствения интелект. Тя посочи, че самата тя си е направила експеримент като е задала различни въпроси на изкуствения интелект и е била „потресена“ от отговорите, които е получила.

Според Маринова последните промени в Закона за тютюна, тютюневите и свързаните с тях изделия, които бяха приети от Народното събрание, касаещи пълна забрана на предлагането, продажбата, разпространението и рекламата на електронни цигари за еднократна и многократна употреба, съдържащи или не никотин –  т. нар. вейпове, както и на наподобяващи на тях устройства, няма да дадат търсения резултат. „За съжаление в интернет пространството, всеки един от нас може да се увери, има свободна продажба на такива изделия. Има и в някои физически магазини, които не се съобразяват и не питат детето или младежа дали е пълнолетен“, посочи Маринова. Тя заяви, че според нея по-добър ефект ще даде по-строгият контрол. „Без контрол каквито и закони и наредби да се приемат, няма как да има успех. И тук говорим не за успех на някоя институция, а за здравето на нашите деца“, каза тя. 

Превантивно информационният център по зависимост работи и по Националните програми на Министерство на здравеопазването „Кодово име „Живот“ и „От връстници за връстници“. 

/ТТ/

Previous Post

Пожар е избухнал в района на каварненското село Белгун, три необитаеми къщи са изгорели извън селото

Next Post

Момиче на 8 години и шест жени са пострадали при катастрофа край Гурково

Вашият коментар

Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Приеми