От Столична община прибързаха да си припишат заслуги, които не са нейни, заявява кметът на район „Илинден“ Емил Бранчевски във видеообръщение, публикувано на страницата му във Фейсбук. Всички действия относно изпълняване на привременните мерки на Европейския съд на правата на човека и осигуряването на адекватна реакция и подпомагане на засегнатите от събарянето на незаконните постройки, бяха извършени от служителите на администрацията на район „Илинден“, както и лично от мен, и заместник кметовете на район „Илинден“, заявява районният кмет.
БТА припомня, че на 10 юли Европейският съд по правата на човека (ЕСПЧ) отмени наложените привременни мерки по чл. 39 от Правилника на Съда, постановени по жалбата „Илиева и други срещу България“ (№ 11201/25), във връзка с премахването на незаконни постройки в столичния кв. „Захарна фабрика“. От Столичната община съобщиха по-рано днес, че ЕСПЧ е признал действията на Столичната община за ромите в „Захарна фабрика“ като достатъчни и ефективни.
Бранчевски подчертава, че в продължение на седмици той и служителите от районната администрация денонощно са били в контакт с хората и са им оказвали всякакво съдействие. „Когато започна безпрецедентната политическа и медийна кампания срещу мен лично и срещу района, от Столична община запазиха гробно мълчание, а сега бързат да си припишат заслуги“, заявява районният кмет. Той пита къде е била публичната подкрепа на кмета Терзиев за него, когато бившият вече съпредседател на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков заедно с кандидата му за народен представител Марин Тихомиров са дошли в районната администрация да упражняват натиск Бранчевски да не си изпълни служебните задължения. „Къде беше позицията на Столична община за това че всичко е изпълнено по правилния административен ред и законно, когато всякакви неправителствени организации, начело с Българския хелзинкски комитет ръсеха лъжи, клевети, неистини и полуистини, изопачени факти в националните медии“, пита още кметът.
Той твърди, че Столичната община бави негов доклад, който е внесъл още преди месеци за отпускане на необходимите средства за разчистване на незаконното сметище, генерирано точно от тези постройки, което по думите му отлежава в кабинета на зам.-кмета Иван Василев и не може да стигне до зала за гласуване. „Кой ще отговаря за всичките клевети и лъжи по мой адрес, които се изсипаха, че съм расист, че съм го направил в полза на някакъв си имагинерен частен интерес, че съм постъпил нехристиянски събаряйки незаконните и опасни постройки преди Великден, всъщност изпълнявайки служебните си задължения“, посочва Бранчевски.
Той заявява още, че хората, на които трябва да благодари са в Министерството на вътрешните работи в лицето на министър Даниел Митов и на заместник-министъра Тони Тодоров, както и на директора на Столичната дирекция на вътрешните работи Любомир Николов и началника на Трето районно управление Дойчин Дойчинов. Районният кмет благодари и на служителите на полицията, които са били на терен и абсолютно професионално са си изпълнили служебните си задължения и са опазили обществения ред.
БТА припомня, че на 15 април тази година бяха съборени незаконни постройки на жители на кв. „Захарна фабрика“, след като още през 2016 г. Столичната община е издала заповед за тяхното премахване. От общинската администрация осигуриха настаняване за обитателите на незаконните постройки, но засегнатите отказаха предложението и настояха Общината да им осигури общински жилища. Последваха протести на останалите без дом и реакции и упреци към районния кмет и Общината, че са постъпили нехуманно като са оставили на улицата обитателите на незаконните постройки. ЕСПЧ разпореди на българските власти да предложат подходящи алтернативни възможности за настаняване на четиринадесетте души, засегнати от премахването на незаконни постройки в столичния кв. „Захарна фабрика“, като преди това съдът разпореди да не се пристъпва към премахване на постройките.
/МК/
Последни коментари