Пернишкият краевед Цветан Любомиров представи пред БТА новата си книга „Пътят на просвещението“, посветена на историята на училището в село Дивотино.
Любомиров подчерта, че през 2025 г. Основно училище „Св. св. Кирил и Методий“ ще отбележи 145 години от създаването си.
В книгата си той разказва, че към Освобождението през 1878 г. жителите на Дивотино вече са имали значителен брой образовани съселяни. Още през 1879 г. местната управа успява да организира първото самостоятелно селско училище в запазена битова сграда на местния манастир. Помещението, използвано преди това за зърнен склад, било преустроено в училище с две класни стаи, коридор и канцелария, и събирало деца от селото в продължение на повече от 36 години. Според събраните данни, учебната година е започвала на Димитровден и приключвала на Гергьовден. Родителите плащали годишна такса от 15 гроша. Първите учители били Киро Спасов Попов от Дивотино и Таки Новаков от пернишкото село Мещица. По-късно преподаването поемат и учители от София, посочва още авторът в „Пътят на просвещението“.
Цветан Любомиров сподели, че си е поставил за цел да реновира сградата, приютила първото училище в селото. През октомври миналата година, по негова инициатива и със средства от дарители, беше поставена паметна морена по повод 40-годишнината от построяването на спортния комплекс в Дивотино. Той уточни, че не всички средства са били изразходвани тогава, а остатъкът ще бъде вложен в ремонта на училищната сграда. За пълното възстановяване обаче ще са нужни още средства, които ще се набират чрез различни благотворителни инициативи.
Сред бъдещите му планове е в обновените помещения да бъде подредена изложба с архивни снимки, разказващи историята на училището. Пространството около сградата ще бъде оформено като парк за разходки и отдих, достъпен както за местните хора, така и за гости на селото. Сградата се намира на около 250 метра от населеното място, допълни Любомиров. Той изрази и желание да бъде ремонтиран физкултурният салон на ОУ „Св. св. Кирил и Методий“, който в момента не се използва поради лошото си състояние.
Оформлението на корицата е дело на Росен Паунков, който заедно с краеведа е избрал дизайн, наподобяващ стар ученически дневник. Редактор и коректор на книгата е Юлия Варадинова.
Любомиров допълни, че за написването на книгата са използвани документи от архива на училището, както и материали от Държавен архив – Перник.
/ХК/
Последни коментари