• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

Премиерът Димитър Главчев ще присъства утре на подписването на договор за инженеринг за изграждане на нови мощности в АЕЦ „Козлодуй“

Министър-председателят Димитър Главчев ще присъства на церемонията по подписване на договор за инженеринг за нови ядрени мощности на площадка №2 на АЕЦ „Козлодуй“, съобщиха от пресслужбата на Министерския съвет (МС). Събитието ще се състои в понеделник, 4 ноември, от 11:00 часа в Гранитна зала на Министерския съвет.
Договорът между АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД и консорциума „Уестингхаус – Ейч Ди и Си“ ДЗЗД ще бъде подписан от изпълнителния директор на АЕЦ „Козлодуй – Нови мощности“ ЕАД Петьо Иванов, Елайъс Гедиън от „Уестингхаус Електрик къмпани“ и от името на „Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън“ – от Йонг Джун Юн. 
На церемонията се очаква да присъстват министрите на енергетиката Владимир Малинов, на околната среда и водите Петър Димитров, посланикът на САЩ в България Кенет Мертен, ръководителят на мисията на посолството на Република Корея в България Джи И Чо и други официални лица.
Подписването на договора е ключов етап от работата по реализация на проекта за изграждане на нова ядрена мощност в България. Съвместната работа на двете световни компании – „Уестингхаус“ и „Хюндай“, за предоставяне на интегрирана услуга в България ще гарантира изпълнението на проекта в предварително заложените срокове и бюджет, се посочва в съобщението.
От МС припомнят, че с решение на Народното събрание южнокорейската компания „Хюндай енджиниъринг енд кънстракшън“ бе избрана за провеждане на преговори за потенциален строител за инженеринг, строителство, доставка и въвеждане в експлоатация на Седми и Осми блок на АЕЦ „Козлодуй“ с технология АР 1000 на американската компания „Уестингхаус“.
Преди два дни служебният министър на енергетиката Владимир Малинов съобщи, че в понеделник се очаква да бъде подписан договорът за инженеринг за новите ядрени мощности в АЕЦ „Козлодуй“ с „Хюндай“ и „Уестингхаус“, който ще даде възможност в рамките на 12 месеца от подписването му да имаме три много важни етапа: точен график и фиксирана цена за реализацията на проекта, предвидимост на каква цена новите мощности ще произвеждат енергия и дали тя ще бъде изгодна и поносима за българското общество и за целия регион. Той добави, че предмет на договора с консорциума е да се направи и идейният проект, който да послужи за основание в рамките на тези 12 месеца компанията да кандидатства пред Министерството на регионалното развитие и благоустройство за издаване за разрешение за строеж за Седми блок на АЕЦ „Козлодуй“. 
 

Previous Post

Илияна Йотова получи грамота за съхраняване на българската идентичност зад граница от училище „Св. св. Кирил и Методий“ в Лос Анджелис

Next Post

Експозицията „Древна Тракия и класическият свят: Съкровища от България, Румъния и Гърция“ ще бъде открита в САЩ

Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Приеми