• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

Премиерата на филма „155 години БАН: Живият дух на създателите“ се състоя в Българската академия на науките

Премиерата на филма „155 години БАН: Живият дух на създателите“ се състоя тази вечер в зала проф. „Марин Дринов“ на Българската академия на науките (БАН). 
Това е любителски игрално-документален филм, подготвен за 155 години от създаването на Академията, която ще честваме утре, каза председателят на Българската академия на науките акад. Юлиан Ревалски.
Автор на филма е доц. Ина Анева – любител режисьор, сценарист, оператор и монтажист, и научен секретар на БАН. Всички участници се включват безвъзмездно и с голяма отдаденост към каузата, за да покажат, че духът на създателите е жив и вече 155 години осветлява пътя на науката в България. 
Ще бъдем свидетели на нещо уникално, защото това е филм, създаден от учен – от доц. Ина Анева, която е в БАН още от началото на кариерата си и е изживяла всичко, за да стигне до своето утвърждаване. Тя е напълно утвърден учен – както в национален, така и в международен план, и филмът е нещо уникално, защото тя го е пречупила през нейния поглед, каза акад. Юлиан Ревалски. „Ина направи този филм не по поръчка на ръководството, а може би въпреки ръководството, като прояви изключителна инициативност, вложи усилия и не е поискала средства от нас“, заяви председателят на БАН. И добави, че доц. Ина Анева е „направила филма от любов към Академията и това е била нейната двигателна сила“.
„Аз съм математик и не съм много по тези думи, които са свързани с изкуството, но намирам това, което направи доц. Ина Анева за първо – красиво, и за второ – вдъхновяващо. И понеже в скоро време ми предстои да предам щафетата на друг председател мога да кажа, че спокойно ще я предам, след като знам, че има такива хора като Ина в БАН“, каза акад. Ревалски.
В началото на филма акад. Юлиян Ревалски от своя кабинет в Академията казва, че БАН е най-старата национална институция в съвременната история на България. Тя е създадена като Българско книжовно дружество (БКД) в Браила – девет години преди Освобождението на България. Акад. Михаил Арнаудов събира и анализира архивни документи за този период, разкривайки пред нас вдъхновяващия дух и неуморната решимост на създателите на БКД, отбелязва акад. Ревалски във филма. 
Той е създаден без целево финансиране. Разказът във филма преминава през различни епохи – от основаването на БАН до съвременността, като показва ключовите моменти и личности, които са допринесли за развитието на науката и държавността в България. Документалната част на филма се задълбочава и в предизвикателствата, пред които е била изправена Академията през последните години, включително през периода от 2008 г. до 2012 г. Акад. Никола Съботинов, който е председател на БАН през този период, споделя за трудностите, за последвалия международен одит и за протестите, които са помогнали за спасяването на Академията.
Ролите на Михаил Арнаудов, Марин Дринов, Васил Стоянов, Васил Друмев и Васил Левски са пресъздадени с много чувство от водещи в своята научна област български учени, сред които са проф. Петър Желев, проф. Георги Гаджев, доц. Димитър Антонов, доц. Светослав Георгиев и студентът Стоимен Шопов. 
Филмът е вдъхновяващ разказ за несломимия дух и отдадеността на българските умове, които през вековете са изграждали пътя към просвещението и националния подем. Той акцентира върху създаването на Българското книжовно дружество, водено от неуморимата воля на родолюбци, чийто дух остава жив и днес. Това е история за непреклонната вяра в просвещението и науката като основа за прогреса на обществото. В най-тежките моменти на бездържавие и кризи Българската академия на науките надживява политически и исторически бури, и се утвърждава като стожер на българската наука, култура и духовност.
Игралната част на филма започва с разказ на акад. Михаил Арнаудов, който събира и анализира архивни документи за създаването на Книжовното дружество в Браила, разкривайки ключовите моменти и личности в процеса. Първата сцена пресъздава срещата между Марин Дринов и Васил Стоянов в Прага през 1867 г., когато те обмислят начини за повишаване на образованието и повдигането на духа на българския народ. Зрителите се запознават с преписка между Марин Дринов и Нешо Бончев, която осветлява ярко чистотата на характерите и полета на мисълта им в този период. Възстановени са моменти от кореспонденцията между Васил Стоянов и Марин Дринов, в които те споделят своите мечти и трудности по пътя към създаването на устойчива организация.
Зрителите могат да видят и малка част от работата на учените от различни институти, представена по научни направления. Разкриват се дейности с общонационално значение, споменава се мащабността на международната активност и признанието, което учените ни получават на световната сцена. 
Голяма гордост за Академията са Центърът за обучение на докторанти и Ученическият институт на БАН, които обещават, че мисията на създателите на БАН ще бъде продължена. 
Филмът завършва с вдъхновяващите думи на акад. Юлиан Ревалски, който отправя поглед към бъдещето, изпълнен с вяра и оптимизъм за предизвикателствата и възможностите, които предстоят за БАН и българската наука.
Филмът е една любителска инициатива, която група учени решихме заедно да сбъднем, каза за БТА авторът доц. Ина Анева и добави, че тя е направила всичко – от идеята до заснемането, от сценария и обработката. За първи път правя филм и го направих изцяло заради 155-годишнината на БАН, за да се покаже, че духът на създателите е жив и учените продължават да работят с целия този ентусиазъм и с вдъхновението, отбеляза тя.
Първата част от филма е историческа и учените влизат много чистосърдечно в ролите си на създателите на Българското книжовно дружество, обясни доц. Анева. Тя уточни, че филмът е с продължителност от един час и 28 минути. Във филма участват 53-ма учени от Българската академия на науките и разказват за най-големите научни постижения. Изключително съм благодарна на акад. Юлиан Ревалски, който подкрепи тази идея и първо на него споделих, че имам желание да направя филм, каза за БТА доц. Ина Анева. 
 

Previous Post

Община Монтана ще реализира пет проекта по Инвестиционната програма на общините

Next Post

Полицията в Русе разследва случай на хулиганство с пострадали двама мъже

Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Приеми