Село Гавраилово посреща традиционния празник „Златна праскова“ с пропаднала почти на 100 процента реколта. Това каза в интервю за БТА кметът на селото Теньо Божеков. Прасковените насаждения в землището на Гавраилово са около 1200 декара.
По-голямата част от овощните градини са пострадали от измръзване в началото на април. Минусовите температури и студът нанесоха големи щети на овощните насаждения в региона.
От прасковите най-много са пострадали десертните сортове, предназначени за директна консумация, които са измръзнали почти всички, каза Божеков. Оцелели са малко от т.нар. компотни праскови. Собствениците очакват обезщетения, допълни той. Екипи от Държавен фонд „Земеделие“ са извършили проверки преди около месец и половина.
На въпрос уместно ли е да има празник, след като реколтата е почти пропаднала, Теньо Божеков бе категоричен, че има нужда от това хората да се почувстват обединени, да им се даде надежда и да се подготвят за следващата година.
Той припомни, че неблагоприятните метеорологични условия провалят труда на стопаните вече три поредни години. През юни 2024 г. имаше опустошителна градушка, която нанесе големи поражения на овощните и зеленчуковите градини, както и на насаждения от слънчоглед, царевица и др. в община Сливен. Ниските температури в края на март през 2023 година нанесоха поражения върху рано цъфтящите овощните насаждения от праскови, кайсии, череши и сливи.
„За съжаление, промените във времето са непредвидими“, коментира той. Тези късни студове започнаха да зачестяват през годините, като топлото време подлъгва дърветата да цъфнат, а падането на температурите под нулата впоследствие води до големи щети по овошките“.
„Въпреки поредицата от трудни години, не зная да има стопани, които да се откажат от овощните си градини“, каза още Теньо Божеков. „Трудно е да зарежеш нещо, което струва много пари. Една прасковена градина има живот около 15 години. Три трудни години наистина са изпитания, но хората не се отказват. При много от тях овощарството е втори доход“.
Фамилията на Божеков обработва около 20 декара прасковени градини. Пораженията там също са огромни, каза той.
Празникът „Златна праскова“ през тази година ще се състои на 26 юли, събота. До момента той се провеждаше в работен ден, но според кмета в почивни дни ще могат да го посетят много повече хора. Няма да има семинар, организиран от Института по овощарство – Пловдив. По думите на кмета на Гавраилово през следващата година научният форум ще бъде възобновен, като ще бъде насрочен в работен ден от седмицата.
В двадесет и третото издание на „Златна праскова“ тази година отново ще има конкурси и изложби. Различното ще бъде участието на гости от Родопите – каба гайди и песни от Златоград.
Празникът се организира от Община Сливен, Общинския съвет, кметството на село Гавраилово, Народно читалище „Слънце-1928“, с подкрепата на Министерството на земеделието и храните, организацията на производителите „Българска праскова“ ООД и Национална служба за съвети в земеделието.
/ВЙ/
Последни коментари