Засечени са рекорден брой фалшиви банкноти от по 100 лева. За това предупреждават институциите.
Данните на БНБ показват, че за второто тримесечие на годината у нас са хванати 1247 неистински банкноти, почти половината са от 100 лева. Много са и засечените фалшиви петдесетолевки.
Неведнъж в магазина на Минчо Иванов от Благоевград са пробвали да платят с фалшиви банкноти.
„За 25 години, много пъти са се пробвали, да речем 10 – 15 пъти на година, аз се пазя и внимавам, отдалече ги познавам“, казва той пред БНТ.
Винаги е бдителен и проверява банкнотите с ултравиолетова лампа. А дългогодишният търговски опит го е научил да разпознава и банкнотите, и клиентите.
„Е тука да гледат мокрия печат си личи, лентата и самата банкнота не е изпипана както трябва. А и познавам хората по очите, този дето иска да ме измами, то си му личи, свети отвсякъде“, разказва още Иванов.
Рекордът е през 2009 година, когато в търговската мрежа са хванати близо 15 000 фалшиви банкноти основно от по 20 лева. Последните години тенденцията е за фалшифициране на по-едри пари.
Когато на Феризка Шамова опитали да ѝ платят с фалшива банкнота, веднага я разпознала:
„Дойде клиента с фалшива петдесетолевка, тя самата материя беше по-различна на самата паричка, хартията, машината веднага отчете, че е фалшификат. Клиентът не повярва, че банкнотата му е фалшива, взе си банкнотата, отиде да провери в банката, при което там я задържаха.“
Има обаче и случаи, при които фалшификацията е толкова добра, че преминава успешно и машинна проверка, споделят търговци, а експертите съветват.
Трите основни признака за разпознаване на фалшива банкнота са релефът, водният знак и холограмната лента. Релефът трябва да се усеща ясно при допир и от двете страни, а водният знак на светлина трябва да се вижда ясно и да бъде с детайли.
Холограмната лента – при завъртане на банкнотата светлината трябва да играе по повърхността, променяйки изображението. Плащането с карта и бдителността са най-доброто оръжие срещу фалшификати.
Последни коментари