• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

Това е исторически ден за Медицинския университет в Плевен, каза ректорът за първия приемен изпит за „Ветеринарна медицина“

Това е исторически ден за Медицинския университет. 40 години е чакан моментът да има първи прием по ветеринарна медицина в Северна България, в Плевен. Това каза пред журналисти ректорът на висшето училище проф. д-р Добромир Димитров по повод проведения за първи път приемен изпит по биология за кандидат-студенти за специалността „Ветеринарна медицина“.

Тази идея през годините е идвала, заминавала си е, политиците са я оборвали. В една толкова трудна ситуация с толкова много кризи около нас, успяхме с усилията на обществото, на плевенчани, на академичната общност на университета, с помощта на политиците от региона, да убедим няколко правителства и министерства, че имаме нужда от ветеринарен факултет в Северна България. Много съм щастлив съм от интереса към специалността, защото за месец и нещо кампания имаме над 100 кандидати, подчерта проф. д-р Димитров.

Той изрази надежда в следващите години специалността да се развие в Северна България, за да се преодолее кадровата криза във ветеринарната медицина. За нас беше много важно да имаме този първи прием, за да не прескачаме година и да стартираме по подобаващ начин, каза още ректорът.

За нуждите на учебния процес за първите три години от обучението по „Ветеринарна медицина“ (2025-2027 г.) университетът разполага с пет лекционни зали с общо 500 работни места и 15 семинарни и лабораторни зали с общо 225 работни места. На студентите е осигурен достъп до специализирани учебни лаборатории като зали за аутопсия, остеология, систематична анатомия, топографска анатомия, микробиологична лаборатория. Две от лекционните зали, всички семинарни и лабораторни зали се намират в учебна база „Хаскел“ в Пордим. По думите на ректора базата в Пордим е на високо технологично ниво. 

Имаме симулатори и 3Д маса за обучение по анатомия на животните. На нея ще се правят виртуални дисекции на мускулна, скелетна, сърдечно-съдова и дихателна системи на различни животни – кучета, котки, коза, овца, крава, жираф, слон, лъв и други, подчерта проф. д-р Димитров.

Той допълни, че са взети решенията за назначаване на първите десет преподаватели в новия факултет, провеждат се три конкурса за хабилитиране на трима души от академичния състав на университета.

Предстои да започне изграждането и сградата на факултета по ветеринарна медицина в Плевен. Очакванията са първата копка да бъде направена до края на годината. В Плевен ще има и клиника за дребни животни. В Пордим остава клиничното обучение и ще бъде изградена клиника за едри животни.

/ТС/

Previous Post

Тазгодишното издание на „Алея на книгата“ във Варна се отменя, но ще се търси решение за провеждането на форума през 2026 г.

Next Post

Скринингова кампания за безплатно измерване на кръвната захар прави Сдружение „Диабет“ в Разград

Вашият коментар

Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Приеми