• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

Тристранен трансграничен проект дава възможност за цифровизация на услуги в Община Търговище и селища в Турция и Молдова

Тристранен трансграничен проект дава възможност за цифровизация на услуги в Община Търговище и селища в Турция и Молдова. Това каза за БТА кметът на Търговище Дарин Димитров по повод началото на дейностите, реализирани по програма Интеррег NEXT „Черноморски басейн” 2021-2027. Партньори на Търговище по проекта са област Люлебургаз в Турция и село Томай в Молдова. 

„Подобни трансгранични програми са важни за повишаване на институционалния капацитет. Те допринасят за по-ефективните политики за регионално развитие, стимулират сътрудничеството и обмяната на добри практики между различните администрации“, каза кметът д-р Димитров.

По проекта Търговище ще разработи интегрирана географска информационна система (ГИС) за индустриалната зона, която се изгражда по Плана за възстановяване и устойчивост. Системата ще включва различни модули и функции. Ще има регистри на инженерната инфраструктура, на имотите, които ще се предлагат за ползване, както и система за управлението на тези регистри.

Както БТА съобщи, преди по-малко от седмица започна строителството на новата индустриална зона край Търговище. Проектът се изпълнява в партньорство между общинското дружество „БКС Индустриален парк Търговище“ ЕООД и „Индустриална зона Търговище“ АД. Тя ще бъде разположена върху над 300 дка площи на територията на бившия завод „Енергия“ и терени в близост. Да развиват дейност тук ще се търсят логистични и транспортни компании, технологични и научни иноватори, стартъпи, малки и средни предприятия. Общият размер на инвестицията е близо 35 млн. лв.

Първият трансграничен проект за Търговище ще осигури и надграждане на вече съществуващата система за персонализирани мобилни известия на общинската администрация, обясни още кметът Димитров. По думите му чрез нея гражданите ще бъдат информирани със SMS за изготвени на тяхно име документи. Новите функции ще включват и уведомления за актуализация на различни услуги, за закъснели или пропуснати плащания и други. Надградени ще бъдат и функциите на вътрешната деловодна система на Общината.

За подписване на споразумението за партньорство по програмата Интеррег NEXT „Черноморски басейн” 2021-2027 в Търговище бяха областният управител на област Люлебургаз Кемал Йълмаз и кметът на село Томай в Молдова Димитрий Киосеа. Заедно с кмета на Търговище Дарин Димитров положиха подписи под документа за работа по проекта, който да осигури по-ефективни, прозрачни и устойчиви публични услуги в трите района.

В населените места на област Люлебургаз ще бъдат внедрени интелигентни контейнери за отпадъци. Идеята на проекта е да направи така, че в 31 села на областта да бъдат разположени „умни“ контейнери, които да алармират при запълване на капацитета им. Това цели да се оптимизират разходите за извозване на отпадъците. Всичко това ще се отрази по-екологично за околната среда и икономично за бюджета на администрацията, обясни областният управител. Кемал Йълмаз изтъкна, че предвидените технологии подкрепят целта за нулеви въглеродни емисии, което е ключов фактор за постигане на устойчиво бъдеще. 

В отговор на въпрос на БТА представителят от Молдова Димитрий Киосеа каза, че проектът е много важен за село Томай. Реализирайки дейностите, ще създадем по-добри условия за хората в населеното място. В Томай живеят около 5000 души, които пряко ще усетят резултатите от този проект. Той обясни, че чрез проекта ще бъдат изпълнени дейности за подобряване на технологичното оборудване, с цел прилагане на съвременни решения. На ключови обществени сгради ще бъдат монтирани камери с функция за лицево разпознаване с цел повишаване на сигурността. За нас е важно да реагираме навреме за превенция на нежелани случки, каза той. И допълни, че очаква в хода на проекта да се запознае и с технологични практики, които се прилагат в Търговище и в Люлебургаз, и се надява да успее да мултиплицира някои от тях в село Томай.

По проекта се предвиждат и обучения за повишаване на дигиталните умения на експерти от администрациите – поне по 25 служители, както и обучителни семинари за цифрова грамотност за граждани на трите населени места. 

Общата стойност на проекта е близо 500 000 евро. От тях безвъзмездната помощ за Търговище възлиза на 169 000 евро, от които 16 917 евро са собствен принос от страна на администрацията, посочи кметът Димитров. 

Срокът за изпълнение на проекта е 18 месеца, като първата стъпка е обявяване на съответните обществени поръчки за различните дейности. 

/ВД/

Previous Post

Искане за изменение на подробен устройствен план, за да бъде довършен бул. „Тодор Каблешков“, е внесла администрацията на Васил Терзиев в СОС

Next Post

Четирима души са с опасност за живота след взрив на газова бутилка в жилище в Добрич

Вашият коментар

Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Приеми