• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

В Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ е спечелен сериозен европейски проект

18 Юли 2025, Петък, 09:54 ч.

Автор: Тервел ИЛИЕВ

Той е одобрен по Програма Интеррег NEXT „Черноморски басейн“ 2021-2027

В Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“ е спечелен нов сериозен европейски проект „Подобряване на капацитета и насърчаване на ефективно реагиране и спасителни дейности при земетресения в района на Черноморския регион“, с акроним „SPEER-A“.

Проектът е одобрен за финансиране по Програма Интеррег NEXT „Черноморски басейн“ 2021-2027.

Ръководител на проекта е зам.-ректора по качество на обучение, акредитация и кадри – проф. д-р Ирена Марковска. Проф. Ирена Марковска има завиден опит в управление на европейски и международни проекти. Тя е била ръководител на още два проекта по линия на СОП „Черноморски басейн“ и още 4 проекти, финансирани по оперативни програми на ЕС, на стойност около 4 000 000 лв. В проекта ще участва активно и доц. Никола Тодоров – ръководител катедра ЕООС. Проектът SPEER-A е с общ бюджет 764 491.76 евро и попада в обхвата на Приоритет 2 „Чист и зелен регион“, специфична цел „Насърчаване на адаптацията към изменението на климата и предотвратяването на риска от бедствия, устойчивост, като се вземат предвид екосистемните подходи“. Основната му цел е да се засили и насърчи реакцията при извънредни ситуации, свързани със земетресения и да подобри капацитета за спасителни дейности в района на Черноморския басейн, с напреднала подготовка и устойчивост срещу бедствия, свързани със земетресения.

Партньори по проекта са:

– Център за изследване на природни бедствия, Патарлагеле, Институт по география, Румънска академия, Румъния, Водещ партньор;

– Областна администрация Болу, Дирекция за управление на бедствия и извънредни ситуации, Турция, Партньор 2;

– Община Пела, Гърция, Партньор 3;

– Бургаски държавен университет „Проф. д-р Асен Златаров“, България, Партньор 4.

По линия на проекта, ще се разработи лаборатория за виртуална реалност (VR Lab), която ще представя данни, свързани с характеристиките на земетресенията, по иновативен начин чрез VR среда. Колективът от БДУ „Проф. д-р Асен Златаров“ ще разработи оригинално мобилно приложение, насочено към напреднала подготовка за смекчаване на последиците от земетресения. Целта на приложението е да обучава, информира и подпомага потребителите при ефективна реакция в случай на земетресения. Функциите му ще бъдат разделени на две части: „онлайн употреба“ и „офлайн употреба“.

В категории:

Бургас

Previous Post

Община Лом създаде фонд „Култура“, от който ще се финансират проекти за изяви на местни творци

Next Post

Братята журналисти Кеворк и Степан Дадурян почистиха паметника на Васил Левски в Морската градина на Бургас

Вашият коментар

Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Приеми