В община Ловеч има 28 форми на социална подкрепа, обхващащи над 1600 потребители – лица с увреждания, възрастни и самотни хора, болни, деца и семейства в риск. Това съобщи за БТА Валерия Баръмова, началник отдел „Здравеопазване, социални и младежки дейности и спорт“ в Община Ловеч. По думите ѝ на терен работят над 1300 служители.
„За всички тях думите механизми, планиране, финансиране, контрол, качество, ефективност са само редове от закона и наредбите. Едните искат да получат съчувствие, състрадание, човешко отношение и реална подкрепа, а другите – които навсякъде не достигат, искат да имат уважението към техния труд и пълното съдействие и подкрепа да помагат на нуждаещите се“, посочи Баръмова.
Осем от услугите са възложени за управление на външни доставчици с тясна специализация в съответните направления на социална работа, останалите 20 се предоставят от Община Ловеч.
За 7 август е насрочено обществено обсъждане на Общинския годишен план за социалните услуги през 2026 г. на територията на община Ловеч.
„В момента е в ход преструктурирането на системата на социалните услуги, като фокусът е в трансформирането на съществуващите услуги, които предоставяме. Изготвяме първите годишни планове – много сериозна задача, в които ще планираме услугите по нов начин в съответствие с Националната карта на социалните услуги“, каза началникът на общинския отдел. След общественото обсъждане документът ще бъде внесен за разглеждане в Общинския съвет и изпратен в Агенцията за социално подпомагане.
Валерия Баръмова допълни, че при избора на организация и начин на управление на социалните услуги в плана, Община Ловеч цели да се осигури възможност за лесен достъп до услугите; комплексна подкрепа чрез различни дейности; ефективно и ефикасно управление на услугите; гъвкаво използване, насочване и управление на служителите, осъществяващи различните дейности, и осигуряване на висока ефикасност на средствата за финансиране на дейностите.
„Целите на планирането са ясни. Търсят се отговорите как да ги постигнем, за да са удовлетворени и едната страна – хората в нужда, и другата – работещите на терен, а и ние, третата – доставчиците, които администрираме работата. Предизвикателствата, пред които сме изправени при планирането, са свързани с отсъствието на приети и утвърдени финансови стандарти, стандарти за работно натоварване и тарифата за размерите на таксите за ползване на социални услуги, финансирани от държавния бюджет. За нас е важно да не допуснем да заложим ограничен обхват от услуги, да не извеждаме и преместваме потребители, ползвали услугата години наред, само затова, че не отговарят на профила на трансформираната нова услуга – това ще е пагубно за хората, а нали те са в центъра на реформата“, коментира Баръмова.
По думите ѝ очакваните резултати са социалните услуги да бъдат навременни, адаптивни и фокусирани върху конкретния човек. И в крайна сметка да се постигне равен достъп до качествени услуги за всички – независимо от местоживеене, социален статус или здравословно състояние.
В община Ловеч се планира увеличаване на асистентската подкрепа за максимален брой потребители – от 163-ма в момента на 200. Акцентираме на услугите в домашна среда, за да не попадат хората в резидентни услуги, обясни Валерия Баръмова.
Тя информира още, че със средства по Плана за възстановяване и устойчивост е в ход реформиране на Дома за стари хора „Върбовка“. Потребителите – 30 души в надтрудоспособна възраст в невъзможност за самообслужване, ще бъдат преместени в нова триетажна сграда.
В Концепцията за интегрирани териториални инвестиции е заложено разкриването на две интегрирани здравно-социални услуги за резидентна грижа, които ще обхванат по 15 потребители всяка една от тях.
В момента се предоставят и услуги по проект „Иновативни социални услуги в община Ловеч“, финансиран по програма „Развитие на човешките ресурси“ 2021 2027 г., който е продължение на „Грижа в дома“. По него са обхванати 94-ма потребители, а заетите са 28 служители.
По Механизма за лична помощ са назначени 858 асистенти, ползвателите са 759.
/НН/
Последни коментари