• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

Великотърновският университет бе домакин на среща за организиране на национални чествания, посветени на свети Йоан Рилски Чудотворец

Великотърновският университет „Св. св. Кирил и Методий“ бе домакин на първата организационна среща за подготовка на национални възпоменателни чествания по повод 1 080 години от успението и 1 150 години от рождението на св. Йоан Рилски Чудотворец, съобщиха от пресцентъра на висшето училище. Инициативата обединява водещи български университети, Българската православна църква и местни власти, сред които и Община Велико Търново, а основните прояви ще се проведат през 2026 г.

Идейният замисъл бе представен от представители на Югозападния университет „Неофит Рилски“ и Неврокопска епархия. Сред организаторите са общо шест университета, носещи имената на видни духовници: Югозападен университет „Неофит Рилски“, Великотърновски университет „Св. св. Кирил и Методий“, Софийски университет „Св. Климент Охридски“, Минно-геоложки университет „Св. Иван Рилски“, Пловдивски университет „Паисий Хилендарски“ и Шуменски университет „Епископ Константин Преславски“.

Ректорът на Великотърновския университет проф. д-р Димитър Димитров подчерта значението на инициативата, припомняйки че преп. Йоан Рилски е символ на духовност, родолюбие и национално единение.

По време на срещата бяха обсъдени необходимостта от консервация на разкрития храм „Св. Йоан Рилски“ на хълма Трапезица във Велико Търново и от подкрепа от страна на местните и централните органи на власт и управление. Коментирано бе изготвянето на писмо до министър-председателя и министъра на културата за планиране на средства за допълнително финансиране на дейностите. В разговорите беше засегната темата за организиране на национална научна конференция, на национален възпоменателен поклоннически поход „Светият път – по пътя на пренасяне мощите на свети Йоан Рилски от Търново до Рилския манастир“ и на урок по родолюбие в училищата на 19 октомври. Обсъдено бе издаването на сборник „Непубликуваните чудеса на св. Йоан Рилски“ и поставяне на операта „Рилският пустинник“, която да бъде акцент на фестивала „Сцена на вековете“ през 2026 година. До края на август университетите организатори ще предложат конкретни идеи за проявите.

В рамките на събитието с редица предложения се включиха кметът на Община Велико Търново д-р инж. Даниел Панов, Великотърновският митрополит Григорий, Неврокопският митрополит Серафим, председателят на Общото събрание на Софийски университет „Св. Климент Охридски“ проф. д-р Александър Николов, президентът на България (мандат 2002-2012) Георги Първанов, арх. Пламен Цанев.

Срещата във Велико Търново постави на широка основа координацията между академичните среди, църковните институции и държавните органи за реализиране на чествания, които да утвърдят делото на светеца като общобългарски и всеправославен символ, подчертаха организаторите.

БТА припомня, че днес с изложба беседа „Светият път в картини“ във Велико Търново бяха отбелязани 556 години от пренасянето на мощите на свети Йоан Рилски от средновековната столица в Рилския манастир.

/ХК/

Previous Post

Латино танци на открито се организират на мостът на влюбените в Благоевград

Next Post

От Община Добрич и Превантивно-информационния център по наркотични вещества ще раздават вода в обедните часове на Горещниците

Вашият коментар

Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Приеми