• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

Вестник „Аз-буки“ представя акад. Вася Банкова, която получи голямата награда за наука на БАН за изследвания на прополиса

Прополисът е много различен в отделните страни, защото пчелите го събират от различни растения, разказва в новия брой на в. „Аз-буки“ акад. Вася Банкова, която получи голямата награда за наука на БАН за своите изследвания на този продукт.
„У нас има едни растения на юг, а  на север – други. Нашите тополи имат пъпки, покрити със смола с много хубава и приятна миризма. Пчелите я събират в кошера, леко я смесват с малко восък и правят прополис, с който измазват входа на кошера и полират стените на килийките си. Ако пчелите живеят в природата, а не в кошер, те покриват стените на хралупата, която обитават, изцяло с прополис. Той служи както за изолация, така и като антибактериално и противовирусно средство и е част от т.нар. социален имунитет“, обяснява акад. Банкова.
Тя допълва, че пчелните семейства живеят нагъсто в кошера, вътре е топло, има какво да се яде. Всичко това е чудесна хранителна среда за бактерии. И за да се предпазят, на пчелите им трябва нещо антибактериално против гъбички и всякакви  микроби. Растенията – борът, черешата, също се предпазват от инфекции, покривайки наранените места по клоните или стъблото със смола. Покриват и пъпките, за да не ги нападат бактерии, защото са много чувствителни. Така че пчелите се възползват от антибактериалните вещества, синтезирани от растенията.
Учените предполагат, че пчелите са еволюирали заедно с тополите в умерения климат и оттам е тази тясна връзка между тях. Ако бъдат преместени на места, където няма тополи, пчелите се приспособяват. В по-северните части на Европа, в Русия пъпки, покрити със смола, има по брезите и пчелите я събират от тях. Съставът е по-различен, макар че ефектът накрая е същият. Но където има топола, пчелата отива първо там. Това дърво е най-предпочитаният източник на смола. Пчелите могат да прелетят до 3 – 4 км, за да стигнат до тополи.
Заедно със свои колеги акад. Банкова изследва прополис от различни части на света, включително и острови – Фиджи, Питкернските острови, отбелязва в. „Аз-буки“.
Резултатите показват много голямо разнообразие в прополиса, тъй като той е добре известен като лечебно средство в народната медицина на много традиционни култури. Стремежът е да се използва по-широко и в съвременната медицина. Но за да се направи ново лечебно средство, трябва да има стандартизация. А тя е почти невъзможна при това изключително разнообразие, където не може да се намери и едно вещество, което да е общо. Например между прополиса в Европа и прополиса в Малта няма никаква прилика. На острова веществата са съвсем други и идват от кипариса.
„Нашата идея беше да има различни типове стандарти, както има различни типове прополис“, уточнява изследователката. Акад. Банкова казва, че по тази причина са разработени и методи за количествен анализ на типове вещества в тополовия прополис. /ПВ/

Previous Post

Средства, събрани на изложба базар в Самоков, ще бъдат дарени на местния храм „Рождество Богородично“

Next Post

Над 14 000 домакинства от област Враца получават целева помощ за отопление

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *


Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Приеми