• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

Внимание! Ало измамници атакуват по нов начин в България

Нов вид телефонна измама, насочена към събиране на лична информация, атакува жители на Казанлък.

За схемата алармира местна жителка в социалните мрежи, след като получила съмнително обаждане на домашния си телефон.

Измамниците се представят за служители на енергоразпределителното дружество, за да се сдобият с чувствителни данни за домакинствата.

Подробности по темата

Според разказа на Донка Дянкова, която първа съобщава за заплахата, сценарият на измамниците е добре подготвен. Те звънят на стационарни телефони и съобщават за несъществуваща голяма авария – „паднал стълб“, който е оставил без ток голяма част от града.

Представяйки се за „инкасатори на енергото“, те започват да задават въпроси с цел да установят колко души живеят на адреса и дали всички са вкъщи в момента.

Под претекст, че трябва да изпратят техници за проверка на напрежението, мошениците настояват да получат точен адрес, на чие име се води партидата и най-вече – мобилен телефон за „обратна връзка“. Целта е събиране на пълен набор от данни, които могат да бъдат използвани за бъдещи престъпления.

Реакции и контекст

„Не давайте никаква такава информация! Не казвайте адрес, не давайте мобилен номер, не отговаряйте колко човека живеят в жилището!“, призовава Дянкова. Тя е направила проверка в местния клон на енергоразпределителното дружество, откъдето са потвърдили, че това е измама.

От дружеството са били категорични, че техните служители, включително инкасаторите, не водят подобни разговори по телефона. При реална авария компанията разполага с технически средства за локализиране на проблема и не събира подобна информация от клиентите си.

Какво следва и как да се предпазим

Схемата представлява класическа „социално инженерство“ – престъпниците събират информация, за да планират следващия си ход. С данните за адреса и броя на обитателите те могат да планират домови кражби или да преминат към по-агресивни сценарии за изнудване за пари.

Полицията и експертите по сигурност съветват гражданите да бъдат изключително предпазливи при получаване на подобни обаждания. Основното правило е никога да не предоставят лична, адресна или финансова информация по телефона на непознати, независимо за кого се представят.

Всички институции и дружества разполагат с необходимите данни за своите клиенти и не биха ги изисквали по този начин.

При всяко съмнение, най-сигурният подход е да прекратите разговора и сами да се свържете с въпросната институция през официално обявените ѝ контакти.

Previous Post

Прокуратурата протестира паричната гаранция на задържаните във връзка с нелегалната фабрика в село Момково

Next Post

Голям пожар е възникнал в санданското село Горно Спанчево

Вашият коментар

Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Приеми