Автор: Михаил ДИМИТРОВ, снимки: авторът
Вместо на 2 август, вече хората започнаха да се събират в навечерието на 20-ти юли, когато църквата почита старозаветния пророк
Лечебната сила на изворната вода край айтоското село Пещерско привлича хора от цяла България, търсещи изцеление. Язмата, както местните хора наричат местността, където са изградили и параклис на Свети Илия, е едно от високоенергийните места, където молитвите, отправени с вяра към старозаветния пророк и Бог биват чути.
Всяка година идвахме на 2 август, за да почетем пророка и да отпием от кладенчето в храма, сподели пред Флагман.БГ един от жителите на близкото село. Тази година обаче ще се съберем с приятели от околните села и близките градове в навечерието на Илинден, който църквата отбелязва на 20 юли, добавя той.
Лечебният извор, се намира в средата на параклиса „Свети Илия“, издигнат на свещено място, до което се стига по мек път от северния край на село Пещерско.
Айтозлии се готвят за голям празник край лечебен извор, ще има и курбан
Както Флагман.БГ вече писа, причината за промяната на датата за не е само защото църквата на 20 юли почита еврейския пророк от 9 век пр. Хр., а най-вече поради факта, че на 2 август не е желателно да се дава курбан заради Богородичните пости.
Пред наш репортер Милен Лазаров, който е един от ревностните пазители на традицията за събора край извора в Язмата, сподели, че трите агнета вече са купени. Курбанът ще е в събота вечер и на него са добре дошли всички, които вярват и почитат Свети Илия, уточни той.
Чудеса стават в параклиса на Свети Илия край Пещерско, водата от извора е най-лековита днес
Тогава и храмът ще е отворен, както и навръх празника, а хората, които посещават лечебния извор по друго време, е желателно да се свържат с уредничката Радка Костадинова на тел. 0892716741.
За Свети пророк Илия е писано и в Стария завет, и в Новия завет, и в Талмуда, и в Корана. Той е и герой от фолклора на различни народи, включително и на нашия. Почитан е от юдеи, християни, мюсюлмани.
Старозаветният пророк е един от малкото светци, които ни обединяват. Затова хората в Пещерско не жалят средства и усилия, за да съхранят традицията и да измолят Бог за закрила.
Хората вярват, че монетата, залепена на иконата на Свети Илия, ще им донесе щастие. Някои обаче споделят, че на младини са хитрували, като са си носели восък и се опитвали да го стопят, за да залепят стотинка, но въпреки това тя не се задържала дълго върху нея.
Носят се и легенди за това как хора, които са се опитали да ограбят параклиса на светеца, който в народните представи препуска по небето със златна колесница, от която изпраща огнени стрели, са били наказани. Затова и вече никой не се опитва да краде от това свято място.
Последни коментари