• Type:
  • Genre:
  • Duration:
  • Average Rating:

Започнаха теренните проучвания на Асоциацията за антропология, етнология и фолклористика „Онгъл“ в самоковските села

Традиционно през лятото Асоциацията за антропология, етнология и фолклористика „Онгъл“ прави теренни проучвания в храмовете и не само на територията на самоковските села. Това лято членовете на асоциацията ще обходят селата Широки дол, Горни и Долни Окол и Злокучене. Днес те бяха в храма в село Широки дол, който според местния свещеник е един от най-старите на територията на общината. 

По думите на секретаря на „Онгъл“ доц. Константин Рангочев, проучванията са в троен формат. Има епиграфна част, където се описва какво е написал зографът на иконите и стенописите в храмовете. „Показваме каква е била културата и грамотността на нашите прадеди. Другата част от колегите се занимават с хореография и народни носии“, каза още Рангочев. Той посочи, че самоковската носия е била белодрешковска в края на XIX век, но днес никой не помни такава. Според него народните носии са се променили с времето. 

Рангочев добави, че от това лято имат и нов отдел в екипа заради липса на финансиране, който се занимава с изследването на стари хореографии. В Самоковско продължава да има хора (народни танци), които са уникални и локални, но през годините се променят. Чрез документирането на надписите на иконите и иконостасите от асоциацията проследяват историята на българския книжовен език – как се е развивал от Средновековието до наши дни.

По време на изследователската си дейност членовете на „Онгъл“ са попаднали на икона/стенопис, изобразяваща апостол от XVIII век и има манастирска хроника върху него. Предстои тя да бъде разчетена, защото все още няма яснота откъде идва тази хроника и от кой манастир се е озовала в Самоковско. 

В екипа на асоциацията има и студенти. Сред тях е второкурсникът Йордан Тенев, който учи история в Софийския университет „Свети Климент Охридски“. Той каза, че това е много полезно, защото по този начин прилага знанията от университета на практика и това е най-прекият начин да научи интересни неща за храмовете. По думите на Тенев, той се докосва и повече до старобългарския език, който учи и в университета. 

Асоциацията за антропология, етнология и фолклористика „Онгъл” осъществява от 1989 г. научни изследвания за българския народ в контекста на етнокултурните, верските, езиковите, социално-икономическите процеси у нас и на Балканите от древността до наши дни. 

Тя реализира всяка година теренни проучвания в селата от района. Обобщените резултати от проучванията през лятото ще бъдат представени по време на есенни научни четения на асоциация „Онгъл“ в Самоков. 

През 2023 г. теренни проучвания се състояха в село Радуил, а миналата година в село Говедарци

/АБ/

Previous Post

Писател от Смолян заведе дело срещу Родопския драматичен театър заради отказ да представят негова пиеса

Next Post

Община Сливен обяви прием на номинации за наградата „Добри Чинтулов“

Scroll to top
Използваме "бисквитки", за да персонализираме съдържанието и рекламите, да предоставяме функции на социалните медии и да анализираме трафика си. Също така споделяме информация за използването на нашия сайт с нашите партньори в социалните медии, рекламата и анализа. Виж още
Приеми